Арда (Кърджали) няма да запомни с нещо хубаво дебюта си в европейските клубни турнири. Хората на Николай Киров загубиха с 0:2 в Кърджали от далеч по опитния тим на Апеол Беер Шева.

Израелците, които напоследък са редовен участник в груповата фаза на Лига Европа, вкараха два безответни гола през второто полувреме, въпреки че българският състав бе този, който доминираше. Владеенето на топката обаче няма значение във футбола.

Именнно опита на Апоел се оказа ключов и вероятно той ще си проличи и на реванша в Израел след седмица. Николай Киров изглежда няма да успее да отстрани втори отбор от тази страна в треньорската си кариера, след като с Ботев (Пловдив) успя да се справи с Бейтар през 2017 година.

Снимка: БТА

Наставникът на Беер Шева - Рони Лева, за трети път ще отстрани български отбор в евротурнирите. През 2003-а разочарова Литекс с Макаби Хайфа, а през 2008-а като треньор на Стяуа елиминира ЦСКА.

Арда обаче може да извлече само позитиви и безценен опит от двата сблъсъка. Кърджалийци играха силно най-вече през второто полувреме благодарение на активността на Спас Делев. Именно нападателят обаче пропиля най-изгодните ситуации за тима.

Срещата започна на високо темпо и двата отбора се втурнаха в атака, като направи впечатление, че българският състав изобщо не се притесни от по-опитния съперник. Това си пролича в 16-ата минута, когато опасен шут на Спас Делев бе спасен от вратаря.

В 20-ата минута гол на Апоел бе спорно отменен. След центриране от фаул топката бе засечена с глава oт Ейтан Тиби, и влетя във вратата, но страничният съдия отсъди засада. Повторенията не убедиха в правотата на решението.

След това израелците отново стигнаха до положение. Тогава Барейро засече центриране от фаул, но Иван Караджов спаси.

Снимка: БТА

В 37-ата минута дойде една от най-опасните ситуации. Акулатсе се оказа очи в очи срещу Караджов, на стражът на кърджалийци и Иван Коконов се намесиха ключово. Малко след това Крум Стоянов бе заменен принудително заради контузия.

В 52-ата минута за съжаление гостите успяха да открият резултата. След центриране от корнер аржентинецът Мариано Барейро бе над всички и засече по прекрасен начин с глава за 1:0.

В следващите минути Арда заигра много добре най-вече заради активността на лидера си Спас Делев. Стигна се до три последователни пряк свободни удара пред наказателното поле на гостите. И трите обаче Делев не успя да реализира - първия го прати в аут, а следващите два в стената.

В 70-ата минута Апоел показа отново, че е много по-успешен при статични положения. След центриране от фаул топката бе засечена с глава, но мина на сантиметри от гредата на Караджов.

В 78-ата минута израелците стигнаха до втори гол и то много красив. Южин Амза надигра Деян Лозев с финт и центрира към резервата Дор Мича, който засече топката от воле и я прати неспасяемо във вратата на Караджов за 2:0.

В 87-ата минута напрежението взе връх на "Арена Арда" и двата отбора си спретнаха меле, след което косоварският арбитър Кастрати раздаде четири жълти картона.