Локомотив (Пловдив) постигна историческа първа европейска победа на "Лаута" при завръщането си в континенталните надпревари след седемгодишно отсъствие.

Пловдивчани победиха словашкия Спартак (Търнава) с 2:0 пред пълните трибуни на собствения си стадион.

Това бе първи успех за "железничарите" в Европа след точно 13 години и 11 месеца пауза. Последният бе над ОФК Београд на 25 август 2005-а, нощта, в която бе убит и клубният бос Георги Илиев.

Успехът за Локомотив дойде след две дузпи, но въпреки това напълно заслужено.

Пловдивчани бяха по-агресивният тим на терена, който атакуваше доста по-често и опасно.

А герой в победата бе може би най-подходящият човек - капитанът Димитър Илиев, който реализира и двата гола.

Снимка: БТА

Не трябва да се омаловажава ролята и на Момчил Цветанов, който бе фаулиран и при двете дузпи, които бяха стопроцентови.

В 39-ата минута бързоногото крило получи чудесен извеждащ пас от Томашевич и бе препънат от Йозеф Мениш в наказателното поле, а съдията няма друг избор освен да посочи бялата точка.

Естествено, с изпълнението се нагърби капитанът Илиев, който откри за радост на пълните трибуни на "Лаута".

Опасните атаки на локомотивци продължаваха, но грешки в последния пас ги лишиваха от чисти положения.

От своя страна Спартак разчиташе предимно на центрирания и статични положения, но без успех.

Нападателят Aнте Аралица имаше отличен шанс в началото на втората част, но не успя да завърши добре след страхотното освобождаване от отбраната.

Логичното обаче се случи в 60-ата минута, когато Цветанов отново се откъсна от отбраната и бе спънат от Филип Оршула.

Отново категорична дузпа за Локомотив, която капитанът Димитър Илиев реализира със същото хладнокръвие.

След втория гол пловдивчани логично се прибраха и пазеха комфортната си преднина, която им дава повече от добър аванс преди реванша в Търнава след седмица.

Победителят от този сблъсък ше срещне един измежду френския Страсбург и израелския Макаби Хайфа.