Лудогорец изигра поредния си голям европейски мач, като изхвърли гръцкия гранд Олимпиакос от квалификациите на Шампионска лига.

След 3:3 общ резултат между двата тима, родният шампион успя да триумфира с 4:1 при изпълнението на дузпи.  Така Лудогорец сътвори огромна сензация, която никой не очакваше при жребия и е само на крачка от групите на Шампионска лига. А препятствието преди заветните групи е шведският шампион Малмьо.

С оглед на представянето в двете срещи, особено пък това днес, Лудогорец напълно заслужено продължава напред. Шампионът на България изхвърли тим с доста по-сериозен бюджет и играчи, който е неизменен участник в групите на европейските турнири. Няма да е пресилено, ако кажем, че в последното десетилетие Олимпиакос е най-силният тим на Балканския полуостров.

Но след 1:1 в Гърция и 2:2 в Разград, всичко опря до дузпите, където играчите на Лудогорец бяха перфектни.

Те вкараха и четирите си изпълнения, докато за Олимпиакос френският ветеран с 52 мача за националния тим - Матио Валбуена, стреля над вратата, а след него изпълнението на Ахмед Хасан бе спасено от Кристиан Кахлина.

Така напълно заслужената радост бе за Лудогорец, който си осигури участие минимум в групите на Лига Европа и допълнителен приход от поне 5 милиона евро.

Мачът започна равностойно, като двата тима очаквано не искаха да рискуват особено. Лудогорец бе отборът, който владееше повече топката, но това владение се изразяваше предимно в пасове между отбраната и вратаря на родния първенец.

Олимпиакос от своя страна бе изнесен високо и дебнеше да наказва всяка грешка на своя противник.

И първите около 30 минути се развиваха по този начин, като освен два неточни удара на играчи на Лудогорец, друго интересно нещо на терена нямаше.

Така дойде период от около 4-5 минути, в които Лудогорец така и не успяваше да премине центъра на терена, най-вече заради нескопосани грешки при изнасянето. И тези проблемни минути доведоха до гол за Олимпиакос.

В 31-ата минута Йоргос Масурас получи шанс да центрира, като гръцкият национал по отличен начин намери непокрития Ян Мвила и той откри.

Снимка: БТА

Бившият френски национал бе изпуснат от Жордан Икоко, като именно грешка на десния краен бранител на разградчани даде началото на тази фатална за тима атака.

До края на полувремето Лудогорец опита да изравни, а герой за Олимпиакос бе сенегалският бранител Осейну Ба. Почти двуметровият играч на два пъти спаси тима си с дългите си крака, като в последния миг успяваше да избие топката от чиста ситуация. И при двете положения Лудогорец имаше претенции за дузпи, но съдията не ги уважи, а и сякаш нямаше основание да го прави.

Втората част обаче започна вихрено, а само 10 минути след нейното начало, Лудогорец вече бе постигнал пълен обрат.

Изключително агресивната игра на разградчани изненада гърците, а и с малко доза късмет се стигна до две попадения, едното след автогол, другото паднало след дузпа.

Първо Стефан Баджи центрира в наказателното поле, а Пиерос Сотириу се опита да свали топката към свой съотборник в малкото наказателно поле, но тя се удари в коляното на Рубен Семедо и влетя във вратата на Олимпиакос - 1:1.

Снимка: БТА

Импулсът в играта на Лудогорец продължи и в 55-ата минута Кирил Десподов изпревари неориентирания гръцки краен бранител Андруцис, който го изрита, а съдията категорично посочи бялата точка.

Зад топката застана кипърският национал Сотириу, който бе безкомпромисен и изведе разградчани напред.

Изключително опитен отбор като Олимпиакос обаче не може да бъде смутен така лесно. Гърците се хвърлиха в атаки, а около 64-ата минута настъпиха и най-спорните мигове в мача.

Клод Гонсалвеш изчисти една центрирана топка, реферът отсъди корнер, но няколко секунди по-късно промени решението си, този път то бе за дузпа.

Израелският съдия прецени, че Гонсалвеш е изритал нападателя на Олимпиакос, а може би решението му промени фактът, че е видял кръв по главата на Ел-Араби. Поне такова впечатление се създаде от телевизионното повторение, защото реферът гледаше тила на играча на гърците.

Все пак решението бе спорно, а заради реплики съдията вдигна жълт и червен картон на Оливие Вердон. На терена настана суматоха, а около минути по-късно реферът сам се усети, че всъщност Вердон преди това не е имал картон и отмени червения, остави само жълтия.

След целия хаос, три минути след отсъждането на дузпата, мароканският национал Юсеф Ел-Араби я превърна в гол за 2:2.

Снимка: БТА

Радващото е, че този хаос не се отрази негативно на Лудогорец, а родният шампион трябваше да води в резултата, но изпусна три доста чисти положения.

Първо Сотириу, а после на два пъти Кирил Десподов не успяха да отбележат, макар пред тях да се откриха доста удобни положения за гол.

Трябва да поздравим двата тима, че с изтичащото време, големият залог и проливният дъжд над Разград, те не спряха да се атакуват и да търсят гол.

Така пет минути преди края при поредната бърза атака на Лудогорец, Кирил Десподов бе фаулиран от Ба. Класическо нарушение за жълт картон, а официалното предупреждение бе второ за сенегалеца, който остави Олимпиакос с човек по-малко.

Финалният натиск на Лудогорец обаче не доведе до нищо и сблъсъкът отиде в продължения след общ резултат 3:3 в 180-те минути игра. Със сигурност родният тим трябваше повече да съжалява, че не стигна до пълния успех още в редновното време.

Продълженията преминаха изцяло под контрола на Лудогорец, а Олимпиакос с човек по-малко очаквано предприе по-дефанзивен подход и на моменти очевидно опитваше да бави играта.

Лудогорец пък бързаше, искаше да реши всичко в игровото време, но това не се случи. Резултатът остана 2:2 и след 120 минути игра, което прати сблъсъка в рулетката на дузпите.

А в тях играчите на родния шампион бяха перфектни и вкараха четирите си изпълнения. Безпогрешни бяха Пиерос Сотириу, Алекс Сантана, Оливие Вердон и Сисиньо.

За Олимпиакос всичко стартира с пропуск на бившия френски национал Матио Валбуена, последван от грешка на Ахмед Хасан. Макар Лала да отбеляза своето изпълнение, то не бе достатъчно за гърците.