ЦСКА е в третия кръг на Лига Европа за втора поредна година, след като елиминира хърватския Осиек с дузпи.

В редовното време и продълженията на реванша резултатът бе 1:0 за домакините, както и преди седмица в София в полза на българите.

При дузпите ЦСКА запази здрави нерви и победи с 4:3, за да стигне до следващия етап на евротурнирите, където го чака сблъсъци с украинския Зоря (Луганск). Първият е идния четвъртък в София, а реваншът - след две седмици като гост.

В Осиек драмата бе голяма, а ЦСКА излезе в изключително дефанзивна формация, за да брани аванса си. Петър Занев изненадващо започна като десен краен бранител, а в центъра на защитата един от тримата бе дебютант - Раул Албентоса.

Домакините вкараха в 27-ата минута, когато Майсторович с глава изпревари Нуно Томаш и стреля в близкия ъгъл, а вратарят Витаутас Черниаскуас не успя да реагира максимално добре.

Общия резултат бе изравнен и мачът можеше да се наклони в една от двете посоки с една грешка. Затова и съперниците заиграха на сигурно.

Българският тим не стигаше до опасности, но и домакините със сигурност не търсиха риска.

Чак в продълженията се стигна до положения пред вратата на Осиек, като първо Али Соу изпусна златен шанс сам срещу вратаря, а после съдията подмина нарушение срещу Тони Уот в наказателното поле.

И така - до дузпите.

При тях Черниаускас спаси удара на Бочкай, а Шкорич прати топката далеч над вратата. Само Жеферсон не успя от "червените", но Кери, Тиаго и Бодуров бяха точни. За да дойде и петата дузпа. В решаващия момент при нея, голмайсторът Соу този път не трепна.

И прати ЦСКА напред, а 700 гостуващите фенове на трибуните - в еуфория.

Преди година отборът пак стигна до третия кръг, но тогава отпадна от Копенхаген. Надеждите са, че сега пътят в Европа може да е по-дълъг.

Състави

Осиек: Ивушич, Клайнхайслер, Майсторович, Манце, Бочкай, Шорша, Запер, Шкорич, Марич, Пил, Шутало

ЦСКА: Черниаускас, Жеферсон, Бодуров, Занев (Турицов), Малинов (Кери), Бикел, Тиаго, Фабрини (Уот), Соу, Томаш, Албентоса.