Локомотив (Пловдив) трябваше доста да трепери, но все пак постигна целта си и се класира за третия кръг на Лига Европа.

Пловдивчани загубиха с 1:3 от Спартак в Търнава, но благодарение на победата си с 2:0 преди седмица на "Лаута" успяха да се класират нарпед с общ резултат 3:3 и гол на чужд терен.

Този безценен гол бе дело на "черно-белия" герой Ален Ожболт в 74-ата минута, когато Локомотив изоставаше с 0:3.

Именно словенецът бе човекът, който вкара и гола, донесъл Купата на България за пловдивчани през май.

Щастлива загуба, която означава, че Локомотив отстранява европейски съперник за първи път от 14 години насам, когато сръбският ОФК Белград преклони глава пред "железничарите".

За момчетата на Бруно Акрапович и феновете им, които не спряха да ги подкрепят през целия мач в Търнава, предстои сериозен сблъсък в третия кръг, където ги очаква френският Страсбург.

Снимка: БТА

Двубоят очаквано започна с натиск на словаците, които се нуждаеха от попадения, а за съжаление на пловдивчани, такова падна още в 15-ата минута.

Лукаш Ловат елементарно надигра Бирсент Карагерен и центрира, а хърватинът Филип Дангубич откри, макар да бе пазен от почти двуметровия Стивън Езе.

Голът вдъхна още по-голяма увереност на домакините, а играта на Локо въобще не се получаваше.

В 35-ата минута обаче съдбата се усмихна на пловдивчани. Анте Аралица се възползва от неразбирателство в словашката отбрана и се откъсна сам срещу вратаря, а Тимотей Захуменски го задържа. Съдията нямаше друг избор, освен да остави домакините с 10 души на терена.

Каротнът успокои събитията на терена и двата отбора се оттеглиха на полувреме при 1:0 в полза на Спартак.

Локо пропусна да реши всичко в началото на втората част, когато Ален Ожбол получи страхотно подаване от Димитър Илиев, но ударът му бе блокиран, за да дойде кошмарната 52-а минута.

Спартак центрира, а централният бранител на Локо - Дейвид Малембана, извърши доста излишно нарушение, което доведе до дузпа за домакините.

Капитанът Богдан Митреа застана зад топката и с точен удар изравни общия резултат в сблъсъка.

Вторият гол за Спартак сякаш посъбуди българския тим, който направи няколко доста опасни атаки, а при една от тях Ален Ожболт изтърва ново страхотно положение.

Снимка: БТА

И когато изглеждаше, че Локомотив е по-добрият и настоятелен тим на терена, Спартак стигна до трети гол.

Сякаш от нищото - топката бе изсипана в наказателното поле, а пловдивската отбрана заспа, за да може Рафаел Таварес да прати топката във вратата. 3:0 за Спартак, а пълният обрат беше факт.

Положението за Локомотив изглеждаше ужасно, но само за три минути. Бирсент Карагерен направи страхотно центриране, а Ален Ожболт не сбърка при третия си опит в мача и вкара с глава.

Луда радост за пловдивчани, а в този момент Спартак се нуждаеше от задължителен гол, за да продължи напред.

Спартак естествено хвърли всички сили в търсенето му, а най-инфарктният миг бе в последната 93-ата минута, когато имаше поредица разбърквания пред Мартин Луков, но за щастие топката не влезе във вратата му.

Така 14 години по-късно Локомотив отново елиминира европейски противник, а следващото препятствие е Страсбург.