ЦСКА и Лиепая завършиха наравно 0:0 в първа среща от втория кръг на новия турнир на УЕФА Лигата на конференциите.

Това беше откриващ двубой за "червените" в евротурнирите през този сезон и те изобщо не впечатлиха с представянето си, подобно на загубата с 0:4 от Лудогорец за Суперкупата на България.

Двубоят на "Българска Армия" противопостави носителя на Купата на страната ни срещу този на Латвия и нулевото равенство бе закономерно, тъй като никой от двата отбора не показа, че заслужава победата. Дори гостите могат повече да съжаляват, че не стигнаха до крайния успех, тъй като имаха по-изгодните ситуации за попадение.

"Червените" се радваха отново на страхотна подкрепа от трибуните и владееха инициативата в по-голяма част от мача, но не успяха да са достатъчно прецизни в завършващата фаза. Така продължават да търсят първия си гол през сезона. Ще е задължително да го намерят на реванша в Латвия, който е на 29 юли. Освен това ЦСКА може да е без лидера си в отбрана Валентин Антов, който получи удар в главата и бе откаран в болница.

Снимка: Bulphoto

Гостите излязоха много уверено на "Българска Армия" и направиха две бързи атаки по левия фланг в началото. При първата Валентин Антов свърши добра работа, а при втората остро центриране не намери някой от нападателите на латвийците.

След десетата минута ЦСКА започна да владее по продължително топката и на свой ред започна да прави опасни акции. При една такава Йоан Баи центрира от десния фланг, но отбраната се справи. Едва в 20-ата минута обаче дойде истински добър шанс за "червените". Амос Юга изведе Йоан Баи зад защитата, но новото попълнение се отдалечи от вратата заради лошо първо докосване. Акцията се провали след отиграване на Жеферсон, въпреки че бе много обещаваща.

В 25-ата минута Лиепая стигна до много изгоден шанс да открие резултата. След центриране от десния фланг на Жулевс топката стигна до Дмитрий Бага около точката на дузпата, но беларуският халф не уцели топката добре.

Точно след половин час игра гостите още веднъж бяха близо до гола. След центриране от дясно Турицов изчисти лошо и топката стигна до Бага, който стреля по земя на сантиметри от страничната греда. В ответната атака и ЦСКА застраши вратата на съперника. След центриране от корнер топката стигна до Жеферсон и ударът му мина над вратата. Мачът много се раздвижи в тези минути.

В 41-ата минута Валентин Антов направи много добър шпагат срещу Укпа, но получи тежко коляно в главата. Главата му се разкървави и ЦСКА трябваше да доиграе полувремето с човек по малко, а Антов бе придружен до линейката на стадиона и откаран в Пирогов.

Любо Пенев направи две промени за втората част - смени контузения Антов с Пламен Гълъбов, както и Йоан Баи с Георги Йомов.

Тя започна на значително по-ниско темпо, а в 55-ата минута "червените" имаха претенции за дузпа за нарушение срещу Жорди Кайседо. Английският съдия Питър Банкс не отсъди нищо. От повторенията изглеждаше, че по-скоро е прав.

Лиепая отвърна с много добър шанс за гол в 58-ата минута. След центриране от корнер топката бе отклонена и стигна до сърбина Миросавлиев, но той направи огромен пропуск с глава от чиста позиция.

След час игра "червените" взеха продължително инициативата, но имаха проблеми при последния пас и докосванията в наказателното поле. Те бяха твърде некачествени, което може да се обясни с липсата на игрова практика. В 70-ата минута обаче Лиепая пак бе близо до гол. След центриране от фаул Марко Шимич засече с глава, но прати топката в тялото на Бусато. "Червените" имаха сериозен късмет при тези ситуации.

Краят на мача бе изцяло под диктовката на ЦСКА и най-добрата ситуация за тях се откри пред резервата Хамза Чатакович, който стреля покрай вратата със силен удар.