Българският национален отбор по футбол започна успешно участието си в новия турнир, носещ името Лига на нациите.

Момчетата на Петър Хубчев победиха Словения с 2:1 в Любляна и постигнаха първа победа като гост в официален мач от 12 юни 2015-а, когато бихме Малта.

Думите на националният селекционер, че играчите са максимално мотивирани и отдадени на каузата се оказа истина, защото на терена хвърлиха всички сили и гониха настървено противниците си по целия терен.

Двете попадения отбеляза нападателят на Мидтиланд Божидар Краев, но не по-малки герои са нашите защитници, които удържаха домакинския натиск през цялото второ полувреме. Трябва да бъдат отличени вратарят Пламен Илиев, както и Николай Бодуров и Иван Бандаловски, които изиграха много силен мач.

Това бе трета победа за България в три мача срещу Словения в исторически план. В другата среща от групата Норвегия очаквано победи при домакинството си на Кипър с 2:0. След три дни домакинстваме именнно на скандинавците.

Мачът в Любляна започна по възможно най-добрия начин за националите. Още в третата минута те поведоха след фантастично попадение на Краев.

Бившият играч на Левски получи топката от Кирил Десподов пред наказателното поле и със силен шут по земя реализира за 1:0.

Попадението дойде малко шокиращо за домакините и те трудно организираха атакаи в началото на двубоя.

След това обаче пробваха няколко далечни удара, които бяха много неточни. Нашите разчитаха на контраатаки, но последните подавания не бяха качествени.

Словенците обаче стигнаха до гол. В 40-а минута след центриране на Нейц Скубиц топката стигна до Миха Зайц, който технично я насочи с глава неспасяемо във вратата на Пламен Илиев.

Втората част започна с много голям натиск на домакините, които се настаниха трайно в нашата половина.

В 53-а минута след удар на Ясмин Куртич родният страж Пламен Илиев направи страхотна намеса.

Противно на логиката обаче трикольорите отново поведоха. След страхотен пас на Ивелин Попов и лоша намеса на вратаря Белец, Краев вкара второто си попадение в опразнената врата - 2:1.

Последва нов натиск на словенците и тогава дойдоха минутите на Пламен Илиев. Родният страж направи ново великолепно спасяване след коварен удар с глава.

В следващата атака вратарят отново трябваше да се намесва след находчив извеждащ пас към резервата Тим Матавш. Илиев изпревари нападателя и предотврати сигурен гол.

До края родната отбрана оцеля и се поздрави с успешен старт.