Ливърпул загуби от Саутхемптън с 0:1 като гост и затвърди усещането, че се намира в криза.

Шампионът допусна първо поражение от 4 октомври и едва второ за сезона, но то продължава серия от две ремита, което значи, че лидерът е взел само две точки от последните 9 възможни.

Да, Ливърпул остава водач, но вече не контролира нещата на върха. Вторият Манчестър Юнайтед е със същия актив от 33 точки и мач по-малко. На 12 януари "червените дяволи" гостуват на Бърнли и дори с реми ще са първи в класирането, като за момента изостават само по голова разлика.

Бившият играч на Ливърпул Дани Ингс се превърна в герой с победен гол още във втората минута, като технично прехвърли Алисон, използвайки първата от многото грешки в мача на Трент Александър-Арнолд. Нататък гостите владееха топката, но стигнаха само до един точен удар за 90 минути в рамката на вратата на Саутхемптън.

Натискът бе пълен с пробиви и центрирания, но без реалните заплахи, шутове и спасявания на резервния вратар на "светците" Фрейзър Фостър.

Снимка: AP/БТА

В средата на второто полувреме Ливърпул поиска дузпа, и то с основание - шут на Джорджиньо Вайналдум бе спрян от Джак Стивънс с ръка, но... решение нямаше. ВАР гледа ситуацията, но дузпа нямаше.

Домакините издържаха, на моменти хвърляйки телата си пред топката, и напълно заслужиха победата си. При две контраатаки Саутхемптън дори можеше да удвои, но не стигна класа в завършващия удар. Ливърпул отправи 17 шута, но само веднъж уцели рамката на вратата. Напълно недостатъчно.

Куриозно, Арнолд - един от най-сигурните с топка в краката играчи на шампиона, влезе в историята с 38 грешни паса в рамките на един мач (а дори не игра пълните 90 минути, защото бе сменен), което е рекорд за Висшата лига за периода, в който се води такава статистика.

След края мениджърът на "светците" Ралф Хасенхютъл падна на колене и дори се разплака - толкова много значеше този успех за него.

Неговите момчета са с 29 точки, само на четири от водачите, които надиграха днес.