Сенегал в финалист за Купата на Африка за втори пореден път. "Лъвовете от Таранга" победиха Буркина Фасо с 3:1 във вълнуващия първи полуфинал на надпреварата.

Така сенегалците продължават да мечтаят за първи континентален трофей в историята си, водени от своята голяма суперзвезда Садио Мане.

Макар като единици и клубни отбори на играчите, Сенегал да е безспорно най-стойностния тим в Африка, то над всички отново бе звездата на Ливърпул. Той отново не пропусна да вкара гол, като се изравни на върха във вечната ранглиста на Сенегал по голове с Анри Камара.

Макар през първата част гол да не падна, зрелище на терена не липсваше, защото видяхме четирима нокаутирани състезатели и две отменени дузпи.

Още в началните минути Адама Гира от Буркина Фасо и Нампалс Менди от Сенегал се си сблъскаха главите много тежко, като и двамата паднаха на земята. Особено тежко изглеждаше състоянието на сенегалския играч, който не се изправяше, а неговите съотборници даваха знак за смяна.

Няколко минути по-късно обаче Менди и Гира се изправиха, поосвестиха се и продължиха мача.

Снимка: АР/БТА

Така 32-ата минута, когато вратарят на Буркина Фасо - Ерве Кофи се сблъска зловещо с Шейку Куяте от Сенегал. И двамата състезатели респектират с физиката си, а сблъсъкът им бе зловещ.

Те останаха неподвижни на земята, като от повторенията се видя, че в момента на падането си на земята и двамата губят съзнание.

Вратарят Кофи бе изкаран на носилка, а вратът му обездвижен, докато Куяте първончално трявбаше да бъде заменен, но все пак реши да продължи срещата.

При сблъсъкът им реферът отсъди дузпа, която обаче след това отмени след преразглеждане с ВАР.

В самия край на втората част Сенегал получи право да изпълни нова дузпа, но отново ВАР се намеси и подсказа на рефера за неговата грешка.

През втората част вече бе ред и на головете. Сенегал откри чрез Абду Диало, а малко след него Идриса Гей удвои, с което сякаш реши всичко.

Буркина Фасо обаче се върна в мача след странен гол на Ибрахим Туре с коляно от около 15 метра. И когато изглеждаше, че интригата се завръща, Садио Мане се разписа, за да реши всичко в мача.

Така Сенегал, който загуби финалите на Купата на Африка през 2002-а и 2019-а, ще има трети шанс за трофея срещу един измежду домакина Камерун и Египет.