Ливърпул за пореден път без особени проблеми и с разгромен резултат взе голямото дерби на английския футбол срещу Манчестър Юнайтед.

Мърсисайдци спечелиха сблъсък с 4:0, с пълно превъзходство в срещата и сякаш без да влагат целия си потенциал, особено през втората част.

След историческото 5:0, с което унижиха своя опонент насред "Олд Трафорд" през октомври, сега момчетата на Юрген Клоп се отчетоха с нов разгром. В последните три дербита головата разлика е отчайващите 13:2 в полза на Ливърпул, който поне временно се изкачи на върха във Висшата лига.

Мърсисайдци имат 76 точки, с две повече, но и мач повече от Манчестър Сити, докато Юнайтед остава на шестата позиция и в битката за топ 4.

Днес Ливърпул успя да свърши своята работа още през първата част, в която домакините имаха аванс от 2:0, но и безпощадните 76% владение на топката, заради които Юнайтед така и не отправи удар към вратата на Алисон. Нито точен, нито неточен.

Още в петата минута отбраната на Юнайтед се бе подредила безумно, заради което сякаш на тренировка Мохамед Салах бе изведен по фланга и египтянинът с отличен пас намери Луис Диас, който откри за 1:0.

Секунди по-късно, още в еуфория от гола, "Анфийлд" показа, че футболът е повече от просто игра.

В 7-ата минута целият стадион се изправи на крака, започна да аплодира, а впоследствие запя химна си "You'll Never Walk Alone". Но песента не бе посветена на Ливърпул, а на звездата на големия враг - Кристиано Роналдо.

Причината бе трагедията, която сполетя португалеца ден по-рано и загубата на едно от новородените му деца.

След този емоционален миг промяна на самия терен нямаше, защото Ливърпул продължи да доминира с лекота, а логичното се случи в 22-ата минута, когато след чудесна атака Мохамед Салах удвои.

С всяка следващата минута обаче остротата в атаките на Ливърпул намаляваше. Владението продължаваше да е категорично в полза на мърсисайдци, но сякаш гладът им за попадения го нямаше, а те сметнаха мача за решен и пестяха сили.

Това дори създаде лека илюзия в началните миннути на втората част, че Манчестър Юнайтед може да се върне в играта с един евентуален гол, но Садио Мане сложи край на тези илюзии.

В 68-ата минута той се разписа за 3:0, решавайки всичко в този така или иначе неравностоен мач. А до края Салах направи нещата още по-тежки за Юнайтед с четвъртото попадение в мача.

Безспорно едно от най-леките дербита в историята на Ливърпул, а момчетата на Клоп продължават да мечтаят за невъзможния "куадрупъл".