Барселона допусна нов грандиозен гаф и титлата почти сигурно се изплъзва на Лео Меси и компания. Каталунците изпуснаха победата като гост на Леванте и стигнаха само до 3:3, въпреки че водиха с 2:0 и 3:2, допускайки третото изравняване 7 минути преди края.

Барса се нуждаеше от победата, за да излезе на първо място в класирането поне временно. Гостите тръгнаха силно в мача и поведоха с гол на Лео Меси (естествено) в 25-ата минута след акробатично изпълнение от въздуха. Това бе 29-ото шампионатно попадение на десетката за сезона и общо №37 във всички турнири.

Аржентинецът оркестрираше играта на тима си и изглеждаше, че Барса рутинно ще прибави трите точки към актива, за да постави под напрежение лидера Атлетико. В 34-ата минута Педри завърши отлична атака за 0:2 и нещата сякаш бяха напълно ясни.

Леванте обаче - не играещ за нищо, здраво застанал на 13-о място, тръгна смело напред след почивката и си заслужи изравняването. Гонсало Мейеро вкара с глава, а след това Хосе Луис Моралес с чудесен удар по диагонала изравни, като изведнъж след 59 минути игра Роналд Куман беснееше край тъчлинията.

При 2:2 Барса отново сякаш се събуди и Усман Дембеле заби мощно в горния ъгъл нов гол в 64-ата минута. Гостите поведоха и започнаха да разиграват наглед стабилно топката, без да допускат опасности.

Но това продължи кратко, като Леванте преоткри нова амбиция за атаки, а някои от тях предизвикваха паника сред опитните защитници на каталунците. Особено проблемна зона за Барса бе дясната в отбрана, където Сержиньо Дест бе направо развинтен два-три пъти, а при такава ситуация дойде и новото изравняване.

Пак пробив и подаване от левия фланг през Дест оставиха Серхио Леон на позиция за удар, Жерар Пике закъсня да покрие, а вратарят Марк Андре тер Щеген също сбърка, пускайки топката при близката греда.

Така Барса изпусна две точки и на практика се прощава с титлата. Преди седмица на тима трябваше домакинска победа срещу Гранада, който също не играе за нищо, за да излезе на върха. И пак след 1:0, Меси и компания паднаха с 1:2. Два провала, които са необясними при амбициите на този тим, и ще струват скъпо.

Активът на отбора е 76 точки от 36 мача, Атлетико е лидер със 77 от 35 изиграни двубоя. Реал има 75 (също от 35 срещи).

В сряда вечер Атлетико приема Реал Сосиедад и при успех ще извади Барса тотално от уравнението с 4 точки разлика и два оставащи кръга. Реал в четвъртък гостува на Гранада и дори с реми ще изпревари каталунците, но ще търси задължинелна победа, за да остане в играта за титлата.

В последните два рунда трите претендента имат нелеки задачи, като най-добра изглежда програмата на лидера.