Арсенал спечели Купата на Футболната асоциация в Англия след победа с 2:1 над лондонския си съперник Челси на финала на опразнения "Уембли".

"Артилеристите" триумфираха след обрат и бяха позлатени от треньора си Микел Артета, който пое клуба през миналия декември. След фантастичното си представяне срещу Манчестър Сити на полуфиналите, "топчиите" повториха със силен мач и срещу хората на Франк Лампард.

За сметка на Артета, Лампард не успя да спечели трофей в дебютния си сезон и ще е разочарован с продукцията, която представиха "сините" в деня на финала. Те поведоха още в началото с гол на Кристиян Пулишич, но сдадоха инициативата, като обратът стана факт с по един гол на Пиер-Емерик Обамеянг в двете полувремена. Червен картон на Матео Ковачич допълнително усложни задачата на осемкратния победил в турнира.

Арсенал продължава да затвърждава, че е най-добрият отбор в тази надпревара, като това е 14-ата рекордна купа и 21-ви финал. Тя е седма за "артилеристите" в настоящия век и четвърта в последните седем издания на най-старата футболна надпревара.

Снимка: AP/БТА

"Червените" от Лондон повториха победата си над Челси във финала от 2017-а, когато стигнаха до успеха със същия резултат. Точно тогава дойде и последният трофей с Арсен Венгер начело. Сега Артета стана първият капитан и треньор, който вдига трофея от двете позиции.

Триумфът ги класира в Лига Европа през следващия сезон, което за тях е голямо облекчение след осмото място в шампионата. Това означава, че седмият Уулвърхямптън няма да играе в Европа през следващия сезон, освен ако не спечели надпреварата в настоящата кампания.

Само 5 минути бяха нужни на "сините" да поведат в резултата. Кристиян Пулишич, Мейсън Маунт и Оливие Жиру направиха страхотна триходова комбинация, която бе завършена хладнокръвно от младия американец - 1:0. Той се превърна в първия играч от САЩ, който бележи във финал на Купата за ФА.

Попадението стресна "артилеристите" и те се втурнаха в атака в следващите минути. Стигнаха до страхотен гол на Никола Пепе в 25-ата минута, но правилно бе отсъдена засада за по-ранен пас към Мейтлънд-Найлс.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Още в следващата атака Арсенал получи правото да изпълни дузпа, след като Сесар Аспиликуета задържа Пиер-Емерик Обамеянг в наказателното поле. Остана спор дали нарушението е преди или след линията, но ВАР потвърди решението. Така в 28-ата минута Обамеянг реализира дузпа и изравни за 1:1.

След половин час игра Челси получи още един удар. Капитанът Аспиликуета се контузи тежко и трябваше да бъде заменен принудително. В игра влезе Андреас Кристенсен.

До края на полувремето Арсенал категорично бе по-активният тим, но не успя да затрудни Вили Кабайеро.

Втората част изобщо не започна позитивно за "сините", както бе първата. Кристиян Пулишич се контузи и на свой ред бе заменен принудително от Педро.

Последваха безкрайни битки в средата на терена, но по-добрата игра на Арсенал даде своя резултат в 68-ата минута. Ектор Бейерин проби през центъра между няколко играча и след това топката се озова в Пепе, който намери Обамеянг. Контраатака бе завършена с техничен прехвърлящ удар на габонеца - 2:1.

В 73-ата минута мачът за Челси стана още по-кошмарен, когато Матео Ковачич бе изгонен с червен картон за грубо нарушение срещу Гранит Джака.

Челси взе инициативата до края на мача, но с човек по-малко и сериозна умора в краката не успя да осъществи кой знае какъв натиск. Той сякаш трябваше да дойде много по-рано в мача.

В самия край на срещата и Педро се контузи тежко, като бе изнесен на носилка и му се помогна с кислородна маска. Това просто не беше вечерта на Челси.