Българският национален отбор по футбол победи Кипър с 2:1 в мач от турнира Лига на нациите.

Успехът е трети пореден за родния тим, което му отрежда и първото място в групата с 9 точки.

България показа характер, постигайки пълен обрат над съперника, който водеше с 1:0 на почивката.

Момчетата на Петър Хубчев изиграха силна втора част, а попаденията на Кирил Десподов и Тодор Неделев донесоха заслужения успех. Основна заслуга за двете попадения имаше Страхил Попов, който направи две чудесни асистенции. Именно той бе човекът, който подаде и за победния гол над Норвегия преди месец.

Така България постигна три поредни победи в официални мачове за първи път от 2002-а, когато последователно подчинихме отборите на Белгия, Хърватия и Андора, по пътя към Евро 2004.

Снимка: Bulphoto

Качеството на играта през първата част не бе на възможно най-високото ниво, като двата тима рядко успяваха да стигнат до положения.

България разчиташе на дълги пасове към бързите офанзивни играчи, но това не носеше успех за момчетата на Петър Хубчев, които не създадоха чисто положение през първата част.

Отборът на Кипър също не блестеше в офанзивен план, но получи един шанс и се възползва.

Той дойде пет минути преди почивката, когато Андреас Авраам се възползва от грешка на Страхил Попов и върна топката към Кастанос, който откри.

България започна втората част по коренно различен и доста по-офанзивен начин.

Момчетата на Хубчев обаче можеха да платят скъпо, когато Сотириу се откъсна сам срещу Пламен Илиев и макар да имаше цялото време на света, стреля доста неточно.

От този момент България натисна своя съперник и заслужено успя да изравни в 59-ата минута.

Страхил Попов центрира отлично към Десподов, който с глава отбеляза дебютния си гол с националната фланелка.

Българският натиск се засилваше, което доведе до няколко опасни ситуации, но "лъвовете" не успяваха да се възползват.

Така се стигна до 68-ата минута, когато Страхил Попов направи поредното си чудесно центриране, засечено по блестящ начин от Тодор Неделев - 2:1 за България.

Финалните минути на двубоя бяха нервни, а нарушенията преобладаваха. България все пак успя да удържи преднината си и да се поздрави с успех.

Следващото предизвикателство пред тима ни е гостуване на Норвегия след 3 дни. Мач, който може до голяма степен да реши и битката за първата позиция.

По-рано днес скандинавците спечелиха с 1:0 у дома срещу Словения и са с 6 т., докато ние имаме 9 т. на върха на групата. Ако избегнем поражението в Осло, определено сме фаворит за първото място в крайното класиране.