Южна Африка надигна глас срещу съдийството във вчерашната си световна квалификация срещу Гана, която в крайна сметка завърши с победа с 1:0 за “черните звезди”. От южноафриканската федерация са категорични, че ще искат разследване на случилото се, защото са били “ограбени”.

Андре Аю реализира единственото попадение за ганайците, реализирайки дузпа в 33-ата минута, а по този начин страната му си осигури първото място в групата. И Гана, и Южна Африка имат по 13 точки и идентични показатели като победи, загуби и равенства, но ганайците завършват първи заради това, че са по-резултатни, защото и головата разлика на двата тим е същата.

Ганайците са с голова разлика 7:3, а Бафана Бафана с 6:2 и така Аю и компания продължават напред към плейофите.

“Съдиите решиха изхода от мача, а това не трябва да се случва. Обръщаме се както към африканската конфедерация, така и към ФИФА с призив да разследват решенията на реферите, както и да оспорят част от тях”, гласи официалнат позиция на шефа на южноафриканския футбол - Тебого Мотланте.

“Чувстваме се ограбени, зщаото дузпата не е единственият спорен момент. Имаше редица повече от въпросителни решения на съдиите. Не можем да оставим нещата просто така, дължим го най-малко на футболистите си”, добавя още Мотланте в критиките си по адрес на сенегалската съдийска бригада.

От Южна Африка знаят за какво говорят, стане ли дума за преиграване на мачове, защото по време на квалификациите за Мондиал 2018 се стигна именно до такъв случай на мача им със Сенегал, в който съдията бе признат за виновен за манипулация

Тогава южноафриканската селекция победи с 2:1 в оригиналното издание на двубоя, но след като ганайския съдия Джоузеф Лампти бе признат за виновен, се стигна до преиграване.

Във втория двубой сенегалците спечелиха с 2:0 и се класираха за световното в Русия за сметка на съперника си.