Трите родни евроучастника изпратиха четвъртък вечер с противоречиви чувства.

Докато Лудогорец постигна безпроблемна победа с 5:0 над уелския ТНС и направи реванша си протоколен, то ЦСКА и Локомотив ще имат доста тежки реванши.

"Червените" завършиха наравно 1:1 с украинския Заря (Луганск), докато на "Лаута" пловдивчани загубиха от френския Страсбург с 0:1.

Шансовете и на двата ни тима остават, но водеща тема след края на 90-те минути бе съдийството. Отсъждания на реферите и на "Васил Левски", и в Пловдив ощетиха родните тимове.

Естествено, не твърдим, че въпросните ситуации са основната причина за получилите се резултати, но определено повлияха.

Снимка: БТА

"Когато си малък, никой не те пази в Европа", се оплака Бруно Акрапович.

Колегата му Люпко Петрович пък бе по-краен и директно заяви: "Не искат ЦСКА в Европа".

И нека разгледаме конкретните ситуации, които вбесиха треньори, играчи и феновете на ЦСКА и Локо.

На "Васил Левски" ЦСКА водеше с 1:0 над Заря.

Макар "червените" да не надиграваха своя съперник, те комфортно бранеха аванса си и бе видно, че противникът не е някакво непреодолимо страшилище.

Заря очевидно е по-сериозен тим от Осиек, който ЦСКА изхвърли в предишния кръг, но украинците се затрудняваха да стигна до гол във вратата на Черниаускас.

Така дойде последната минута на първата част, когато швейцарският рефер Сандро Шерер отсъди доста спорна дузпа.

Бранителят Раул Албентоса се хвърли на шпагат, за да пресича центриране, а реферът отсъди дузпа за игра с ръка.

Топката действително се удари в ръката на испанеца, но преди това в гърдите и попадна под мишницата му.

Разстоянието между Албентоса и украинския нападател бе прекалено близко, а ръката на бранителя бе в естествено положение предвид факта, че правеше шпагат.

Съдията обаче бе категоричен - дузпа, а от нея украинците изравниха, което им дава леко предимство преди реванша.

По същото време в Пловдив, Локомотив вече играеше с човек по-малко и гол пасив срещу Страсбург.

В края на първата част обаче пловдивчани центрираха, Димитър Илиев продължи топката с глава, а тя се спря в разперената ръка на скочилия зад него Жонас Мартен.

Реферът бе категоричен, че дузпа няма. Такава обаче спокойно можеше да се отсъди, а в момент, в който Локо играеше по-добре от противника, евентуално изравняване можеше да промени посоката на мача.

Бруно Акрапович имаше претенции и към червения картон на Йосип Томашевич, но той по-скоро бе правилно отсъден.

Имаше и отменен гол на Ален Ожболт, но и в този случай решението бе правилно.

Така вчерашната вечер бе белязана от две дузпи, една дадена и една не, които определено промениха изхода на два от мачовете с българско участие.

Едва ли тези решения са взети с някаква конкретна умисъл, но е факт, че ощетени бяха родните тимове, които не бяха в ролята на фаворити в сблъсъците си.

Тук можем и да вметнем, че преди две седмици доста пресилен втори жълт картон на Живко Миланов остави Левски с човек по-малко в Кипър, което тотално обърка изхода на мача, в който до изгонването Левски играеше по-добре.

Очакваме и вашите мнения - ощетиха ли българските отбори в Европа?