Панатинайкос направи сензацията на вечерта в Шампионската лига. Гърците елиминираха Олимпик (Марсилия) по изключително драматичен начин и продължават към плейофите след победа с изпълнение на дузпи.

Преди седмица в Атина те загубиха с 0:1, но днес на "Велодром" срещата завърши при резултат 2:1 за домакините в редовното време, макар Пиер-Емерик Обамеянг да бе дал преднина от два гола на французите. Така се стигна до две продължения и дузпи, където за съжаление на пълните трибуни радостта бе за гостите.

В първите си два мача Оба не успяваше да се разпише, днес той го направи не веднъж, а цели два пъти, прекъсвайки головата суша, датираща от октомври миналата година насам. Първо още във втората минута след асистенция на Исмаила Сар, като след това попадение показа запазената си марка - салто. След това добави и втори гол на сметката си в продължението на първата част, с който сякаш окончателно пречупи гръцката съпротива... но не съвсем. Габонецът бе изваден в края на редовното време, но дълбоко в продължението ПАО изравни.

Снимка: AP/БТА

Съдията даде пет минути добавено време, а отвъд неговите предели гърците си спечелиха дузпа и изравниха посредством резервата Фотис Йоанидис.

За да бъде трилърът още по-голям, в двете 15-минутни продължения гол на Марсилия, отбелязан от Витиня в 110-ата минута, бе отменен заради засада. Именно португалецът замени Обамеянг 10 минути преди края на редовното време, а в крайна сметка дузпи решиха всичко. Преди изпълненията от бялата точка домакините направиха вратарска смяна - Пау Лопес напусна за сметка на Рубен Бланко.

Матео Гендузи пропусна първата дузпа за домакините, като това се оказа решаващо. След това нито един от останалите изпълнители не сбърка, но гърците бяха пет от пет и това ги прати напред към плейофната фаза на надпреварата, където ги чака Брага.

Последното участие на "детелините" в групите на ШЛ е от сезон 2010/2011.

Шотландците от Рейнджърс също се класираха за плейофите след 1:1 като гост на Сервет (Женева). В Глазгоу домакините бяха спечелили с 2:1, а днес изостанаха в средата на първата част, когато Дерек Кутеса вкара за швейцарците, но капитанът Джеймс Тавърниър изравни за "сините" след почивката.

В плейофите е и ПСВ (Айндховен). "Филипсите" минаха с 3:1 при гостуването си в Грац на Щурм след голове на Джоуи Веерман, Люк де Йонг и Рикардо Пепи от дузпа, докато за австрийците се разписа Уилиям Бьовинг.