Измина уикенд без български футбол, но изпълнен с прекрасни дербита по терените на Европа. В Италия, Рома задълбочи кризата в Милан след победа с 2:1 на "Олимпико", а и другият столичен тим имаше повод за радост - 2:1 като гост на Фиорентина. В регионалното Рурско съперничество в Германия лютата битка между Шалке и Борусия Д завърши без голове.

В турския елит също беше горещо, а Бешикташ спечели срещу Галатасарай с 1:0... Изобилието от дербита не попречи да видим и рекорд в поредицата ни "Три мача за уикенда". Цели 170 познавачи предсказаха победителите в трите срещи, които ви предложхме.

Но какво се случи в трите мача?

Аякс - Фейенорд 4:0

Аякс спечели убедително голямото дерби на холандския футбол. Фейенорд беше разгромен. 4:0 на "Йохан Кройф Арена" стана факт само за едно полувреме, а гостите могат да се чувстват щастливи, че през втората част шампионите свалиха темпото. Попаденията заваляха още от третата минута и бяха дело на Хаким Зиех, Николас Таляфико, Давид Нерес и Дони ван де Беек.

С победата си Аякс събра преднина от 6 точки пред преследвачите си в холандския елит - АЗ Алкмаар и ПСВ Айндховен. Фейенорд остана 12-и в класирането на 15 точки от върха. Разгромът в полза на Аякс бе и сладък реванш за загубата в Ротердам от началото на календарната година, когато Фейенорд спечели с 6:2.

Ливърпул - Тотнъм 2:1

Динамика, положения и красив футбол. Картината на "Анфийлд" е позната, а домакинството на Ливърпул срещу Тотнъм изпълни всички очаквания за подобен високопрофилен мач. Тотнъм поведе, но Ливърпул победи. Второ поредно домакинство на европейския шампион беше решено с победен гол от дузпа, а този път Салах отбеляза след нарушение, спечелиено от Мане. Иначе Тотнъм поведе изключително рано - още преди да са изминали първите 60 секунди. Автор на попадението бе Хари Кейн, а лондончани успяха да застрашат вратата на Алисон още 1-2 пъти до края на полувремето.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В останалото време Ливърпул показа пълна футболна доминация, но множество опасни атаки завършиха без гол къде заради липса на късмет, къде заради брилянтната игра на вратаря на Тотнъм - Газанига. Обратът настъпи през втората част, когато първо Джордан Хендерсън изравни, а след това се стигна и до решителната дузпа, реализирана от Салах. Тотнъм имаше своите шансове и през втората част, но удар на Сон срещна гредата. Безспорният футболист номер едно в мача беше полузащитникът на Ливърпул Фабиньо, който игра фантастично. С успеха Ливърпул запази дистанцията от преследвача Манчестър Сити на 6 точки, докато Тотнъм е 11-и и вече изостава на 8 точки от Топ 4.

ПСЖ - Марсилия 4:0

Френското дерби между ПСЖ и Марсилия се разви сходно с класиката в Холандия между Аякс и Фейенорд. 4:0 за шампионите до полувремето и категорична доминация. Разликата в класирането между парижани и марсилци набъбна на 11 точки, а дуото Килиан Мбапе и Мауро Икарди отново блесна с пълна сила. Нападателите на ПСЖ направиха трети пореден мач в рамките на една седмица, в който и двамата се разписаха.

Снимка: PSG Twitter

Седмица по рано, при 4:1 в гостуване на Ница, двамата вкараха по един гол в последните минути на мача. Три дни по-късно в Шампионска лига ПСЖ удари с 5:0 Брюж, а Мбапе(3) и Икарди(2) отбелязаха всичките пет попадения. Сега двамата подължиха тенденцията и първо Икарди се разписа два пъти, а после Мбапе направи същото и още до почивката интригата в Париж си замина. Анхел Ди Мария даде три голови паса в мача, а ПСЖ добави нови три точки в актива си и още през октомври вече има 8 точки аванс на върха в класирането на Лига 1.

ИГРАТА

Трите домакински победи не ви затрудниха особено. Очакванията ни бяха изненадата да дойде на Анфийлд, където очаквахме Тотнъм да измъкне точка от Ливърпул, но това си остана само в нашата прогноза. Иначе 170 от участвалите над 280 футболни познавачи предвидиха победите на Ливърпул, ПСЖ и Аякс. Ето и имената на тези петима, които след жребий си спечлиха награди от нас.