Лудогорец отпадна от Шампионската лига на второто препятствие, след като загуби с 0:1 от Мидтиланд в Разград.

Датският първенец продължава в третата квалификация с мечта за груповата фаза на турнира на шампионите, а българският отива в Лига Европа. Той ще чака съдбата си на жребий вече за втория по сила турнир, както се случи на същия етап миналия сезон.

Тогава Ференцварош прати Лудогорец в Лига Европа, а българският отбор стигна груповат фаза там.

Бразилската резерва Жуниор Брумадо донесе успеха на гостите от Мидтиланд, които бяха по-добри през целия мач, с изключение на 20-ина минути в средата на второто полувреме.

Снимка: Twitter профил на Мидтиланд

Те доминираха с физическо присъствие и смела преса, създадоха и достатъчно положения, за да кажем, че победата им е заслужена.

Първото полувреме бе под диктовката на гостите, които влязоха в мача с голямо самочувствие и очевидно знаещи силните си страни, както и слабостите на Лудогорец.

Мидтиланд "взе топката" в средата на терена, но и печелеше повечето първи и втори топки от единоборствата. Крилата работиха, като особено активен бе Андерс Дрейер отдясно, подпомаган и от българина Божидар Краев.

Датският шампион изпусна три сериозни положения, изпълни 6 корнера и отправи общо 7 удара към вратата на Ренан.

В отговор Лудогорец избра тактита да "преотстъпи топката", дебнеше своя момент да удари със скорост в разредено пространство. Но дори в малкото случаи, които играч на гостите сбъркаше в средата на терена, бързата контраатака не се разгръщаше добре.

Пресата на Мидтиланд също затрудняваше изнасянето на топката, въпреки че Павел Върба излезе с трима футболисти в средата на терена, които трябваше да се справят и физически, и технически - опорните халфове Баджи и Анисе, плюс по-офанзивният, но също способен в разиграването на малки пространства Алекс Сантана. Именно новото попълнение бе най-притеснен през първото полувреме.

Втората част започна... както завърши първата. Гостите натиснаха и три удара - на Мабил, Каба и техничен на Краев, още в първите 8 минути на това полувреме, накараха Павел Върба да реагира.

Това се случи с двойна смяна, като Ихинио и Текпетей влязоха на местата на Анисе и Кешерю. Едва ли има друг мач в цялата кариера за Лудогорец на румънския голаджия, в който той дори да няма шанс да опита удар по посока вратата на съперника... Толкова изолиран беше.

Чак в 64-ата минута българският шампион стигна до ситуация за гол и първия си точен шут в рамката на вратата. Грешка на вратаря Хансен даде шанс на домакините, първо Каули стреля, ударът му бе блокиран, а в разбъркването Чибота отправи топката под гредата, но играч на Мидтиланд се намеси с глава и изчисти. Златна възможност, първа в мача за Лудогорец!

Повторенията показаха и игра с ръка на защитник в ситуацията, но нямаше реакция от украинския рефер Денис Шурман. А именно с ръка бе спрян потенциално голов удар на Каули. Това спокойно можеше да е дузпа за Разград и то, в много ключов момент и при 0:0.

Създаденото положение сякаш събуди домакините, Лудогорец заигра по-смело, вероятно освежен и от промените в състава.

Каули имаше нелош шанс, но бе блокиран, създадоха се и две-три опасности при центрирания, а Баджи опита да прехвъли технично вратаря от трудна позиция.

И точно в най-силния период от мача за Лудогорец, гостите нанесоха удара си. Техните резерви - две върлини в лицето на Микел Андерсон и Жуниор Брумадо (заменил именно Божидар Краев), създадоха нов тип проблеми на отбраната на Разград с физиката си.

И при разбъркване след корнер, гостите спечелиха два пъти първата топка във въздуха, тя падна в малкото наказателно поле и най-бързо реагира 190-сантиметровият бразилец Брумадо - 0:1. Само 12 минути преди края, шокът за Лудогорец бе голям.

До края домакините опитаха, но нямаха ясна идея как да стигнат до гол и евентуални продължения. Мидтиланд направи три образцови контраатаки, като само намесата на Ренан при една от тях спря останалия сам срещу него Дрейер.

Лудогорец не успя, отпада от Шампионската лига, но европейската авантюра далеч не е приключила. С високия си коефиент в турнирите на УЕФА, българският първенец ще е поставен и в третия, а и в плейофния кръг преди групите на Лига Европа.

При благосклонен жребий, надеждите са да бъде повторено участието там, както стана през миналия сезон.