Остават няколко часа до най-големия футболен мач за сезона. Финалът в Шампионска лига, който е от 22:00 ч на "Уанда Метрополитано в Мадрид.

До битката за титлата достигнаха Тотнъм и Ливърпул.

За първи път от 11 години два английски тима ще спорят за най-значимия трофей в клубния футбол, а той ще отиде на Острова за първи път след 2012-а, когато триумфът бе за Челси.

Ливърпул ще играе своя осми финал в турнира, пет от тях спечелени. От своя страна Тотнъм излиза в битка за този трофей за първи път. "Шпорите" имат обаче три трофея за УЕФА и КНК.

Опитът несъмнено е на страната на Ливърпул, а и не е маловажен фактът, че мърсисайдци играха финал преди година, при това в почти същия състав.

За да се озоват днес в Мадрид, двата тима изминаха дълъг и драматичен път, който сега ще проследим. Те не участват в този турнир като шампиони, което не е от никакво значение, но все пак е любопитен фактът, че отборите които ще спорят за трофея в Шампионска лига, не са вдига този в собствената си страна от сумарно 87 години.

Пътят на Тотнъм:

"Шпорите" стигнаха по невероятен начин до този мач. Може би един ден ще видим гилм посветен на това, особено, ако той завършва и със спечеления трофей в Мадрид.

Всичко започна в група с Барселона, Интер и ПСВ. Изглеждаше, че битката ще е с италианците за втората позиция и това се оказа напълно вярно.

Първият мач се разви ужасно. Важно гостуване на Интер, в което Кристиан Ериксен откри и когато се виждаше, че Тотнъм ще изкопчи безценен успех, Икарди и Весино обърна и италианците победиха.

Последва загуба от Барселона на "Уембли" с 2:4, а разочарованието бе пълно, когато гостуването на ПСВ завърши 2:2. Така в средата на груповата фаза, Тотнъм имаше само точка.

Съдбата все пак се усмихна на "шпорите" в домакинството на ПСВ. Холандците водеха с 1:0, докато Хари Кейн не сътвори обрат в последните 10 минути на мача. По същото време обаче Интер изкопчи точка от Барселона и два кръга преди края, италианците имаха 7, а Тотнъм 4.

Така дойде мачът на истината. Тотнъм посрещна Интер в търсене на задължителен успех и го постигна, с 1:0. Герой бе Кристиан Ериксен 10 минути преди края.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Точките се изравниха, но Тотнъм гостуваше на "Камп Ноу", Интер посрещаше ПСВ, сякаш шанс за "шпорите" нямаше.

След 10 минути игра обаче ПСВ поведе в Милано, но и Тотнъм губеше от Барса. Интер хвърли всичко в атака и изравни в 73-ата минута. Този развой класираше "нерадзурите". За да е пълна драмата, Барселона нацели гредата, а в ответната атака Лукас Моура се оказа големият герой за "шпорите" и изравни 5 минути преди края.

Интер не успя да вкара в заключителните секунди на ПСВ и това означваше, че заради голът си на чужд терен в директните мачове, Тотнъм продължава напред.

В осминафиналите ги очакваше Борусия (Дортмунд), но това се оказа единственото наглед безпроблемно препятсвие за лондончани. 3:0 на "Уембли" и 1:0 в Дормунд за Тотнъм.

Тогава дойде сблъсъкът с английския шампион Манчестър Сити.

В скучен първи мач на нововоткритият стадион на Тотнъм, Серхио Агуеро изпусна дузпа, а Хюн Мин Сон вкара в 78-ата минута, за да подари минимална победа на тима си.

Реваншът в Манчестър обаче бе пълна лудница с адски сценарий.

За 20 минути феновете видяха 5 гола гарнирани с два пълни обрата, а Сити водеше с 3:2.

След час игра резултатът вече бе 4:2, което класираше гражданите напред. Тогава дойде мигът и на Фернандо Йоренте. След центриране от корнер, топката се удари в ръката и бедрото му, за да влезе във вратата.

Това обаче не бе всичко. В последната секунда на двубоя Рахим Стърлинг отбеляза решителен гол за Сити. Играчите на Тотнъм изпопадаха на земята, а на "Етихад" последва луда радост.

Само за малко обаче. ВАР се намеси и отмени гола заради засада и класира Тотнъм на полуфинал.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Той не бе по-малко драматичен. загуба от Аякс в Лондон и изоставане от 0:2 на полувремето в Амстердам. Задачата изглеждаше непосилна.

Не и за Тотнъм. Момчетата на Маурисио Почетино излязоха като преобразени и постигнаха пълен обрат.

Героят се казваше Лукас Моура (помните го, този с гола с срещу Барса). Бразилецът изравни резултата в 55-ата и 56-ата минута, а с последния удар по топката, в 96-ата минута, осигури финала за тима си.

Пътят на Ливърпул:

Той не бе толкова драматичен, но в никакъв случай по-малко впечатляващ.

Мърсисайдци бяха в "групата на смъртта" с ПСЖ, Наполи и Цървена Звезда.

Всичко започна с драматичен успях над мултимилионния ПСЖ с 3:2, победният гол бе на Роберто Фирмино в последната минута.

Последва обаче поражение от Наполи, победа и шокираща загуба от Цървена Звезда.

Последва и поражение в Париц и кръг преди края, Ливърпул изоставаше с три точки от втория Наполи.

Италианският тим гостуваше на "Анфийлд", а победа с 1:0 щеше да е достатъчна за мърсисайдци.

Те я постигнаха с гол на Мохамед Салах, но в последните минути трябваше Алисон да се намесва решително на два пъти. Ако не бяха тези спасявания, може би развоят на събитията щеше да е друг.

На осминафинал бе отстранен немският шампион Байерн. И докато мачът на "Анфийл" завърши 0:0, то в Мюнхен Ливърпул имаше тотално надмошие и спечели с 3:1.

Последва нова задача, с която Ливърпул не се затрудни - Порто. 2:0 у дома и 4:1 в Португалия, за да дойде Барселона.

Ливърпул изигра доста силен мач на "Камп Ноу", но това нямаше никакво значение. Меси и компания победиха с 3:0, а задачата за реванша изглеждаше невъзможна.

Но не и за Ливърпул, не и на "Анфийлд". Мърсисайдци постигнаха едно от най-великите си победи в историята - 4:0 над Барселона.

Шоуто бе започнато от Дивок Ориги. През втората част последваха два бързи гола на Вайналдум, за да завърши отново Ориги, с онзи прословут бърз корнер.

Така Ливърпул достигна деветия си финал в турнира и ще тъси своя шести трофей.