Дания се класира за Мондиал 2022 след домакинска победа над Австрия с 1:0, която удължава една невероятна серия на "червения динамит". В квалификационната му група F класирането показва 8 победи от 8 мача, 24 спечелени точки, 27 вкарани гола и нито един допуснат!

Феноменалната серия бе защитена с гола на Йоаким Мелье в 53-ата минута в Копенхаген, а краят на мача дойде с бурна радост на датчаните. Те имат година, която никога няма да забравят. След лудото европейско първенство, когато изживяха шока с Кристиан Ериксен, а после загубиха с продължения полуфинала от Англия, а сега - с невероятния им марш към Катар, който граничи със съвършенство.

В групата ще има битка за второто място, след като късен гол на Линдън Дайкс даде победата на Шотландия като гост на Фарьорските острови - 1:0. С този успех "гайдарите" имат 17 точки и са с 4 пред третия Израел, който се наложи трудно над Молдова у дома. С 10 пункта Австрия е извън играта за бараж.

До края на битките мачовете на претендентите за второто място са, както следва: Молдова - Шотландия, Австрия - Израел (12 ноември); Израел - Фарьорски острови, Шотландия - Дания (15 ноември).

Снимка: AP/БТА

На "Уембли" се разиграха грозни сцени, след като стотици унгарски хулигани се сбиха със стюарди и полиция в средата на първото полувреме. Доста от тях бяха изведени, немалко - задържани. Заради инциденти на мача Унгария - Англия преди месец, "маджарите" отнесоха наказание от 2 мача без публика.

Не е ясно това отмъщение ли беше или просто поредната акция на една от най-лудите агитки на национален отбор в Европа. На терена отборът им спря англичаните с 1:1, като дори поведе с гол от дузпа на Роланд Шалай в 24-ата минута. Изравняването дойде от Джон Стоунс в 37-ата.

Полша спечели ключово гостуване в Албания с 1:0, а всичко друго освен победата практически лишаваше поляците от всякакви надежди за бараж. Гол на Карол Швидерски в 77-мата минута донесе успеха, а след попадението по терена полетяха толкова бутилки и предмети, че съдията Клемен Тюрпан прекрати мача за близо 10 минути. В третия мач от група I Андора победи с 3:0 като гост Сан Марино.

Англия води с 20 точки, Полша има 17, Албания остава с 15, а Унгария има 11, като остават два мача до края на битката.

В тях имаме: Андора - Полша, Англия - Албания, Унгария - Сан Марино (12 ноември); Сан Марино - Англия, Полша - Унгария, Албания - Андора (15 ноември).

Жестока обещава да е битката в група А, където хеттрик на Кристиано Роналдо помогна на Португалия да разгроми с 5:0 Люксембург у дома. Куриозно, суперзвездата бе вкарал два пъти до 13-ата минута от... две дузпи. В 87-мата Кристиано оформи хеттрик с попадение с глава.

Сърбия победи с 3:1 Азербайджан в Белград и ситуацията на върха в групата е завързана в сложен възел. Сърбите водят със 17 т., но при 7 изиграни мача. Португалия има 16, но е с двубой по-малко. Той ще бъде изигран на 11 ноември в Дъблин срещу Ейре, а западните ни съседи почиват тогава.

На 14 ноември е сблъсъкът Португалия - Сърбия, който ще определи кой ще е първи и кой - втори, в тази група.

В група В Швеция направи важна крачка към класиране с 2:0 у дома над Гърция. Точките означават, че скандинавците водят с 15, а Испания е втори с 13, като и двата отбора имат по два оставащи мача. Гърците са далеч назад с 9 т. и реално - извън играта.

Ла Фурия гостува на Гърция, а шведите - на Грузия (11 ноември), а на 14 ноември е украшението и достоен финал в групата: Испания - Швеция.

Гол на Анел Ахмедходжич 13 минути преди края спаси точката за Босна на Ивайло Петев като гост на Украйна - 1:1. Домакините водеха с ранно попадение на Андрий Ярмоленко. Поделените точки означават, че Франция на практика, но е и на теория, може да отваря шампанското с 12 точки (от 6 мача). Украйна има 9 от 7, а Финландия - 8 (от 6), след като победи с 2:0 в Казахстан. Босна също е и в играта със 7 (от 6 мача).

Остават мачовете: Франция - Казахстан, Босна - Финландия (13 ноември); Босна - Украйна, Финландия - Франция (16 ноември). Две домакински победи гарантират на отбора на българския треньор Петев поне бараж (с 13 точки).