Ивайло Петев изведе Босна и Херцеговина до изключително престижно равенство като гост на Франция в мач от световните квалификации за Мондиала в Катар.

Двата тима направиха 1:1 в Страсбург, като босненците дори могат да съжаляват, че не взеха трите точки, защото играха почти цяло второ полувреме с човек повече.

След намесата на ВАР Жул Кунде напусна терена с директен червен заради бруталното си влизане срещу Сеад Колашинац. Това остави французите с десет човека на терена при резултат 1:1, но въпреки опитите си, Босна така и не успя да изкопчи първи успех над този съперник в независимата си история.

Иначе през първата част за балканският тим откри звездата Един Джеко, който и на 35 не спира да предвожда родината си във всяка тежка битка.

Само три минути по-късно обаче Франция изравни, като доста странно един от най-ниските на терена - Антоан Гризман, се разписа с глава след центриране от корнер. Слабият му удар с глава бе избит от вратаря, но намесата на ВАР показа, че топката все пак е преминала голлинията.

Постигнатото равенство е доста престижно за отбора на Петев, но не променя особено положението му в групата. Босна е с две точки от три мача, колкото имат отборите на Финландия и Казахстан.

Ако приемем, че в тази група Франция е категоричният фаворит за челното място, то Босна може да се пребори за място на бараж, ако през ноември не спечели домакинствата си на Украйна и Финландия.

В същото време Кристиано Роналдо влезе с нов рекорд в историята и изигра поредния си брилянтен мач за Португалия, който обаче можеше да се превърне в истински кошмар за него и родината му.

Мореплавателите победиха Ейре с 2:1, но пет минути преди края те все още изоставаха с 0:1 в резултата.

Роналдо пропусна дузпа още в 15-ата минута, а в края на първата част Ейре поведе с единствения си точен удар в мача. Истинска класика за този тим, защото голът дойде след центриране от корнер и удар с глава.

И така до самия край Португалия не успяваше да пробие ирландската отбрана, докато в заключителните минути Роналдо за пореден път не реши да открадне шоуто.

Пет минути преди края, след редица пропуски той най-сетне успя да отбележи, а това бе негов гол №110 с националната фланелка.

Така той изпревари Али Даеи и вече е най-резултатният играч в историята на международния футбол.

Това обаче не бе всичко, защото дълбоко в добавеното време, в 96-ата минута на мача, той отново се извиси над всички ирландци и с глава осигури победата на Португалия с 2:1.

А тази поебда може в даден етап да се окаже решителна, защото така Португалия се откъсна с три точки пред Сърбия в класирането, но има и мач повече от директния си конкурент за първото място.

Ето и всички резултати от вечерта:

Група "А"

Португалия - Ейре 2:1

Люксембург - Азербайджан 2:1

Класиране: Португалия 10т. Сърбия 7т. Люксембург 6т. Ейре 0т. Азербайджан 0т.

Група "D"

Франция - Босна 1:1

Казахстан - Украйна 2:2

Класиране: Франция 8т. Украйна 4т. Финландия 2 т. Босна 2т. Казахстан 2 т.

Група "F"

Дания - Шотландия 2:0

Фарьорски о-ви - Израел 0:4

Молдова - Австрия 0:2

Класиране: Дания 12т. Израел 7т. Австрия 7т. Шотландия 5т. Фарьорски о-ви 1т. Молдова 1т.

Група "G"

Норвегия - Нидерландия 1:1

Турция - Черна гора 2:2

Латвия - Гибралтар 3:1

Класиране: Турция 8т. Нидерландия 7т. Черна гора 7т. Норвегия 7т. Латвия 4т. Гибралтар 0т.