Подобно на Евро 2024, вървящият паралелно турнир Копа Америка също навлиза в заключителната си фаза, като до края му остава да се изиграят само полуфиналите и финалът.

Финалното каре вече е ясно, като в битката за титлата останаха действащият континентален първенец и световен шампион в лицето на Аржентина, скритият фаворит още преди турнира Уругвай, един от традиционно най-силните тимове в тази част на света - Колумбия, както и голямата сензация Канада.

Тази нощ от 3 часа наше време Аржентина играе срещу Канада, а в сряда срещу четвъртък със същия начален час Уругвай се изправя срещу Колумбия. И двата полуфинала може да наблюдавате по MAX Sport 3 HD.

До този момент турнирът макар и да отстъпваше по голове и блясък от Евро 2024, то зрелищните и драматични мачове бяха факт. Доста от двубоите бяха драматични и завързани до самия край, а самият факт, че три от четирите четвъртфинала се решиха от дузпи показва колко завързана е надпреварата.

Все пак един от полуфиналите изглежда с изявен фаворит, а това са световните шампиони от Аржентина, които срещу себе си имат сензацията на турнира Канада.

Това беше и мачът на откриването, който Аржентина очаквано спечели с 2:0, но това не се случи никак лесно, като до последната минута на редовното време авансът на Меси и компания бе само от гол и "кленовите листа" опитваха да изравнят.

Всъщност отборът на Аржентина не бе достатъчно убедителен чисто игрово в досегашните си мачове, макар да премина групата с три победи и без допуснат гол. На четвъртифналите аржентинците се промъкнаха с дузпи срещу Еквадор, а сега идва наглед доста по-лека задача в лицето на Канада.

С оглед опонента, всичко различно от Аржентина на финал ще бъде прието като огромна изненада, може би една от най-големите в цялата история на Копа Америка.

Канада дебютира със специална покана на този форум, а макар в последните няколко години хокейната нация да бележи огромен прогрес във фтубола, то все пак "кленовите листа" остават далеч от традиционните сили в този спорт.

Но канадците успяха да се преборят за втората си позиция в групата, оставяйки зад себе си традиционни участници в елиминациите на Копа Амерка като Чили и Перу, а на четвъртфиналите елиминра Венецуела с дузпи.

Чисто игрово канадците показват страхотни неща под ръководството на бившия треньор Ред Бул Залцбург и РБ Лайпциг - Джеси Марш, но в този тим основният проблем е далеч по-скромните възможности на играчите спрямо тези на опонента.

Канада вече надскочи възможностите си, а цялото напрежение тази нощ ще е върху Аржентина. Страната чакаше трофеи в продължение на почти 30 години, а в рамките на три лета взе както Копа Америка, така и световната титла. Сега очакванията са походът да продължи.

Снимка: AP/БТА

Доста по-изравнени изглеждат сили в другия страховит полуфинал, в който спокойно може да кажем, че един срещу друг излизат двата тима, показващи най-силен футбол на турнира - Уругвай и Колумбия.

Урусите бяха сочени за скрит фаворит още преди шампионата, а това се затвърди и с отстраняването на Бразилия с дузпи, но и с по-добра игра в четвъртфинала.

Уругвай изигра истинска кървава битка срещу Селесао, която осакади отбора на Биела, докато по същото време Колумбия имаше в пъти по-лека среща с друга сензация на надпреварата - Панама.

Отборът на Колумбия не е бил на финал цели 23 години, когато у дома стига до мача за титлата и я печели с 1:0 над Мексико.

Снимка: Getty images

В този период доста силни колумбийски селекции на три пъти достигаха до полуфиналите, но така и не успяваха да се доберат до мача за титлата.

Уругвай пък не е играл на финал от 2011-а, когато също печели финала. Единственият уругвайски финал за последните 30 години, а сега бандата на Биелса е само на крачка да го стори отново.

Финалът на Копа Амерка е на 15 юли в 3:00 сутринта наше време.