Португалия е първият шампион в турнира Лига на нациите след изстрадано 1:0 над Холандия на финала.

Гонсало Гедеш от Валенсия прати снаряд от 25 метра в 60-ата минута, вратарят на съперника Яспер Силесен не успя да избие топката и тя спря в мрежата. Стадионът в Порто изригна и това се оказа достатъчно за трофея.

Снимка: AP/БТА

Мачът не бе зрелище, подходът на холандците определено бе да търсят грешка на съперника и контраатака. Португалците пък бяха припряни през първото полувреме и единствен Бернардо Силва опитваше да гради смислени атаки.

Кристиано Роналдо - както обикновено пределно амбициран, се дръпна встрани от центъра на атаката този път, където огромните скали Върджил ван Дайк и Матайс де Лихт изглеждаха непристъпни.

Така КР7 отвори защитата на съперника и остави възможност за бързите Гедеш, Силва, Семедо и Гереро да влизат по-остро.

Първото полувреме бе надлъгване, а най-куриозното бе, че няколко хиляди англичани, закупили билети преди старта на турнира, очаквайки своя тим на финала, бяха по-шумни от холандци и португалци.

Толкова сериозно бе напрежението на терена и по трибуните за финалистите и техните привърженици.

Положенията не бяха много и след паузата, а след попадението на Гедеш в 60-ата минута натискът на холандците бе напълно безплоден. Те стигнаха само до един опасен удар с глава на Мемфис Депай, но той бе спасен от Руи Патрисио.

Холандия продължава да чака първи трофей на национално ниво от 1988 г., когато тимът с Роналд Куман в състава (днес е селекционер) стана европейски шампион.

Португалия затвърди доминация на континента в момента, защото от Евро 2016, това бе първата надпревара под егидата на УЕФА за национални тимове. И отново шампион са Роналдо и компания.

Ако успеят да станат първи и след година на Евро 2020, това вече ще е футболна диктатура.