Отношенията между Япония и Китай са обтегнати от дълго време, а днес съперничеството между двете страни се пренесе и на футболния терен.

Двата национални отбора са в една група в световните квалификации за Мондиал 2026 и днес откриха кампанията в мач помежду си, който се игра в Сайтама.

Звездите на Япония, които се подвизават в европейските клубни първенства, разбиха своя съперник със 7:0, за да започнат по перфектен начин квалификационната фаза.

До полувремето резултатът беше 2:0 след попадения от халфа на Ливърпул Уатаро Ендо и този на Брайтън Каору Митома. През втората част Такумо Минамино от тима на Монако отбеляза два пъти, а по веднъж се разписаха още Джуня Ито (Реймс), Дайзен Маеда (Селтик) и Такефуса Кубо (Реал Сосиедад).

Снимка: AP/БТА

За Китай това е втората най-тежка загуба във футболната история, като рекордът беше поставен през 2012 година в приятелски мач срещу Бразилия, загубен с 0:8. Днешното поражение е най-голямото в официален мач.

Квалификациите в Азия днес поднесоха две изненади. Австралия шокиращо загуби домакинството си от отбора на Бахрейн с 0:1 след късен автогол на Хари Сутар, а Южна Корея със суперзвездата си Хюн-Мин Сон изненадващо не успя да победи Палестина у дома за равенство 0:0.