Гибралтар се превърна в нарицателно на провала и повод за шеги в българския футбол след ремито на националите с този тим в Лигата на нациите (1:1) преди месец, но от Скопие ни показаха, че не сме сами в тази мъка.

Шампионът на Северна Македония - Шкупи, едва оцеля в мач от първа квалификация на турнира на първенците в Европа, като загуби с 0:2 гостуването си на шампиона на Гибралтар Линкълн Ред Импс. Първата среща в Скопие бе завършила 3:0 за явния фаворит, но треперенето на реванша бе огромно.

Домакините вкараха два пъти до 69-ата минута (Хуанфри и Каскиасо), за да притиснат до стената северномакедонците. В 88-ата минута влезе и трети гол, отменен за засада. Опълчението издържа и все пак Шкупи отива във втория кръг, но след кошмарни минути под скалата на Гибралтар.

Там съперник ще е Динамо (Загреб), отбор от съвсем друг калибър. Мачовете са на 19 и 26 юли.

Полша изживя нов колосален срам в турнира Шампионска лига, след като първенецът Лех (Познан) бе разгромен с 1:5 при гостуването на азербайджанския Карабах. Гостите поведоха в първата минута с гол на Велде, след което настана рецитал на домакините - пет безответни попадения и общ резултат 5:2.

Полски шампион не е стигал до групите на турнира 5 сезона (Легия), а общо за новия век това се е случвало само веднъж. Твърде малко за страна с големи претенции и огромни инвестиции в клубния футбол. Провалите са безброй през годините - Лех отпада рано-рано в квалификациите за трети път този век, Висла (Краков) и Легия го направиха по 7 пъти и т.н.

Карабах чака сблъсък с швейцарския първенец Цюрих във втора квалификация.

В Латвия местният Ригас ФК и ХИК от Финландия не стигнаха до разрешение след 120 минути игра - 2:1 (0:1 в първия мач), след което се изпълняваха дузпи. Победиха финландците, а във втория кръг ги чака чешкият Виктория (Пилзен).