Марсилия сътвори прецедент в историята на елиминационните мачове в европейските клубни турнири. Французите официално са се оплакали на УЕФА от назначанието на румънеца Ищван Ковач за реванша с Виляреал в Лига Европа и са поискали той да бъде сменен с друг съдия.

Двата отбора ще играят утре на "Естадио де ла Серамика", където домакините ще имат трудната задача да заличат изостване от четири гола след първия мач. Марсилия спечели домакинството си на "Велодром" по категоричен начин с 4:0, но от клуба не искат Ковач да ръководи втория мач, като изложиха и мотивите си за това.

Причината за френското недоволство е свързана с друг европейски мач по-рано през сезона, ръководен от Ковач.

Румънецът бе съдия на Панатинайкос - Марсилия в квалификациите на Шампионската лига, като през август миналата година гърците спечелиха първия мач с 1:0. Именно тогава Ковач бе начело на съдийската бригада, като изгони Джофри Кондгобия 25 минути преди края. В крайна сметка Марсилия победи с 2:1 в реванша, но отпадна след изпълнение на дузпи.

Скандалите в евротурнирите не са чужди за Кова, който бе и съдия на "Левски" - Хамрун Спартанс през лятото на 2022 година, когато играч на малтийците бе в половината на българите при подновяването на играта с удар от центъра, а малко по-късно точно този футболист асистира за попадението, елиминирало "сините" от Лигата на конференциите.

Миналата година Ковач бе четвърти рефер на финала на Шампионската лига между Манчестър Сити и Интер (Милано).

Към момента няма информация дали съдийската комисия на европейската централа е взела под внимание оплакването на французите и е твърде вероятно то да бъде подминато.