Най-скъпият отбор в света обърна в луд мач най-романтичния състав в Европа през сезона, а равносметката е: ПСЖ - Аталанта 2:1 в четвъртфинал на Шампионската лига.

Драмата бе за историята, след като малкият смел тим от Бергамо водеше до 90-ата минута с 1:0 срещу пълния със звезди суперотбор на катарските собственици. Но приказката свърши брутално - Маркиньос и Чупо-Мотинг обърнаха мача с 2 гола в 180 секунди, за да пратят френския шампион на 2 мача от трофея.

ПСЖ стига полуфинал за първи път от 25 години, като нито веднъж не успя да го постигне след влизането на безкрайните инвестиции на катарците, започнали преди 8 години. Този път мечтата изглежда близо.

Парижани чакат на 18 август победителя от сблъсъка РБ Лайпциг - Атлетико, който е в четвъртък вечер (13 август). Всички мачове в Шампионската лига до определянето на новия носител са в Лисабон, пред празни трибуни и в един двубой.

Тази вечер ПСЖ влезе в мача като абсолютен фаворит, като само нападателната двойка Икарди - Неймар струва около 280 милиона евро на клуба. Целият тим на съперника, заедно със стадиона в Бергамо, не е и наполовина от тази стойност.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯ ОТ ПЪРВИЯ ЧЕТВЪРТФИНАЛ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА>>>

Но Аталанта не спира да удивлява цял сезон с невероятно смела, офанзивна игра, която показа и в най-важния мач в своята история, макар и само за час.

Началото бе огнено - Папу Гомес от италианския тим стреля опасно в третата минута, а секунди по-късно Неймар изпусна от стопроцентова позиция, останал сам срещу вратаря.

Аталанта играеше по-силно в първия половин час, а в 27-ата минута Марио Пашалич, привлечен от Челси, откри с фалцов удар с левия крак в горния ъгъл. Награда за смелите момчета на Джан Пиеро Гасперини.

Преди мача треньорът каза, че отборът му играе за цяла Италия и най-вече за Бергамо - техният град бе сред най-тежко покосените от пандемията.

Снимка: AP/БТА

В това първо полувреме Аталанта игра срещу Неймар. Бразилецът пробиваше и стреляше от всякакви позиции, отправи общо четири удара, но без ефект. От скамейката гледаше Килиан Мбапе, недостатъчно възстановен от травма, за да е титуляр.

В 57-ата минута Берат Джимсити изпусна да направи 2:0 от страхотна ситуация, на метри пред вратата. И това се оказа повратен момент в мача. Тази втора част мина под контрол на тима от Бергамо чак до 70-ата минута, когато резервите започнаха да оказват влияние.

В 58-ата минута контузеният треньор на ПСЖ Томас Тухел, водил мача с предпазен ботуш на крака си заради счупване в ходилото, пусна на терена Мбапе. И детето-чудо на световния футбол "пусна електричество" на отбора си.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Изведнъж парижани създаваха опасности, което не се случваше за цялото време от старта на втората част до последните 20 минути.

В 90-ата минута, секунди преди да изтече редовното време, Неймар получи центриране в добра позиция, не уцели топката при опит за удар, но тя отиде в Маркиньос и ПСЖ изравни с немалко късмет. Шок за Аталанта!

В добавеното време вече нямаше никакъв късмет, а огромна класа - пак Ней изведе тънко Мбапе зад защитата, а той поднесе топката на друга резерва - Ерик Максим Чупо-Мотинг, който от 2 метра вкара в празната врата - обрат, 1:2!

В същия момент с влизането на терена на Килиан, в игра бе пуснат Хосе Паломино, защитник на Аталанта, играл и в българския Лудогорец. И при двата гола на парижани, и той можеше да се намеси по-добре.

Но и за него, и за този скромен, но изключително симпатичен и смел тим, мечтата отлетя.

Както вероятно и за всеки неутрален фен, който би искал да вижда приказки като тази на отбора от Бергамо, да са с хепиенд.

Така ПСЖ крачи към финала, а в четвъртък вечер ще разбере съперника си (Лайпциг или Атлетико).

В петък Барселона среща Байерн, а в събота Манчестър Сити играе с Лион. Тези два четвъртфинала ще излъчат другата полуфинална двойка.

Финалът е на 23 август, пак на огромния и празен "Луш" в Лисабон.