Пари Сен Жермен на практика е шампион на Франция, макар чисто точково това още да не е подпечатан факт. Столичният гранд удържа трудно 2:1 у дома над Марсилия в старата класика на френския футбол, за да отвори аванс от 15 точки на върха пред врага, при само 6 оставащи кръга.

Победа в сряда над Анже ще направи ПСЖ шампион и на теория, което ще се случи за осми път в десетте години, в които шейховете от Катар наливат милиардите си за супериграчи в този клуб. За сравнение, а и за да не кажете, че "и преди това парижани си бяха гранд" - те имат общо две титли преди 2013-а.

Неймар откри със страхотен гол в 12-ата минута, когато Марко Верати пусна пас над защитата от най-висока класа. Бразилецът стигна топката преди вратаря и от въздуха успя да я прехвърли над главата му.

Марсилия изравни в 31-вата минута при първата опасност пред Джанлуиджи Донарума. Именно италианският вратар сбърка фатално, не се справи с центриране от корнер и топката остана да се лута из малкото наказателно поле, за да падне пред краката на Дуйе Чалета-Цар. Хърватинът я търкулна в мрежата.

Последваха два отменени за засада гола на Лео Меси в края на полувремето, а в добавеното време ПСЖ получи дузпа. Неймар опита да копне топката в наказателното поле, тя удари лакът, после и други ръце на хвърлилите се да блокират паса играчи. Спорна ситуация, но ВАР отсъди - нарушение, защото играта с ръка я имаше.

Друг е въпросът дали можеше защитникът на домакините да скрие някъде ръката си при толкова мако разстояние от Неймар.

Килиан Мбапе вкара - 2:1.

В 75-ата минута негов гол бе отменен за засада след прекрасно отиграване и пас на Меси, а в 85-ата Вилям Салиба изравни след центриране - 2:2. Но отново се намеси ВАР и след дълго гледане на ситуацията се прецени, че бранителят на гостите е в засада.

Така ПСЖ спечели поредно дерби - Марсилия има една победа срещу големия съперник за 11 години (миналия сезон в Париж). Титлата е все така далеч за отбора от Юга, а парижани са я капарирали отдавна. Слаба утеха за поредния сезон, в който парите не стигнаха въпреки невероятната селекция, за нещо наистина значимо.

ПСЖ е аут от Шампионската лига още от осминафиналите, отпадна и за Купата на Франция, изгуби и Трофея на шампионите от Лил... Титлата при този състав и в тази конкуренция трудно може да се нарече "епохален успех".