Ливърпул буквално подари победа на Арсенал при гостуването си в Лондон и се раздели с мечтата да мине прага от 100 точки в шампионския си сезон. Домакините спечелиха с 2:1, което бе първи техен успех над този съперник от 5 години, както и първи срещу отбор, воден от Юрген Клоп изобщо.

А играта, статистиките и логиката сочиха, че гостите трябва да спечелят, но футболът е и игра на грешки. Ливърпул след спечелването на титлата преди месец, изглежда като отпуснал педала на концентрацията отбор и прави доста нетипични подаръци на съперниците.

Гостите стартираха мача много силно и поведоха логично с гол на Садио Мане, преди в последните 13 минути от първото полувреме да допуснат обрат.

Първо Върджил ван Дайк направи грешен пас и изведе Александър Лаказет сам срещу вратаря Алисон, а французинът не сбърка - 1:1. След това самият Алисон реши да се включи в подаръците и изрита топката лошо към Лаказет, който подаде на свободния Рис Нелсън и Арсенал поведе.

До тези два момента ударите бяха 0:9 в мача, Ливърпул имаше още две положения и греда на Роберто Фирмино, освен гола аванс.

След почивката шампионът натисна силно и не остави Арсенал да излезе от половината си, а владеенето на топката в един момент стигна 10-90 процента за период от 10 минути! Но статистиките не печелят футболни мачове, въпреки че в края ударите бяха общо 2:8 в рамката и 5:32 като цяло.

Победата остана за домакините, които просто не направиха грешките на съперника.

"Не съм недоволен от играта, на моменти показахме супер ниво, но такива мигове на разконцентрация са необясними и във Висшата лига струват скъпо", каза Юрген Клоп.

"Да спечелим срещу този отбор е невероятно и ни дава голямо самочувствие за полуфинала, който ни предстои", коментира Микел Артета, мениджърът на Арсенал.

Победителите ще срещнат Манчестър Сити в събота за място във финала за Купата на ФА (в неделя Челси и Манчестър Юнайтед ще определят другия финалист).

Загубата означава, че Ливърпул вече не може да бие рекорда на Манчестър Сити от 101 т. за сезона. Няма и да достигне предела от 100 точки, който са успявали да покорят едва пет отбора в цялата история на петте топ първенства на Европа. Максимумът за "червените" вече е 99 при два оставащи мача и актив от 93 към момента.

Арсенал е девети с точно 40 т. по-малко от шампиона.