Реал Мадрид отиде, видя и превзе "Камп Ноу" в първото издание на "Ел Класико" без публика в историята.

Хората на Зинедин Зидан триумфираха с 3:1 срещу Барселона в дербито на седмия кръг в испанския шампионат и затвърдиха проблемите в състава на Роналд Куман.

Срещата започна с два светкавични гола в първите 10 минути, но през втората част Реал вкара два безответни гола и заслужи големия триумф. Резултатът идва часове, след като се заговори за уволнение на Зинедин Зидан заради тежката загуба от Шахтьор Донецк в Шампионска лига.

Лионел Меси ще трябва да понесе поредно разочарование, след като не успя да си уреди трансфер през лятото. Отборът му записа втора поредна загуба в Ла Лига и трети пореден мач без победа. За последно това се беше случвало на каталунците през октомври 2018-а, когато последователно не бяха победени Леганес, Билбао и Валенсия.

Точни за Реал бяха Федерико Валверде, Серхио Рамос от дузпа и Лука Модрич, а Ансу Фати от каталунците стана най-младият реализатор в историята на "Ел Класико". Успехът е първи за Реал на "Камп ноу" в първенството то 2016-а насам.

Роналд Куман изненада с включването на младия Педри в титулярния състав, като той трябваше да си комбинира с Лео Меси и Ансу Фати. На вратата Нето продължаваше да замества контузения Марк-Андре Тер Щеген. Сержиньо Дест се превърна в първия американец, който участва в "Ел Класико".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В състава на Реал изненадите бяха по-малко. Серхио Рамос се завърна в титулярния състав, а по бековете действаха Начо и Менди. Атаката беше водена от Асенсио, Винисиус и Карим Бензема.

Реал откри резултата още с първата си адекватна атака - в четвъртата минута. Федерико Валверде реализира след извеждещ пас на Бензема. Защитата на каталунците проспа ситуацията.

Барса обаче отвърна моментално. В осмата минута при страхотна контраатака Жорди Алба получи зад отбраната и подаде успоредно на вратата към Фати, който от близка дистанция не остави шанс на Куртоа - 1:1. С попадението си Фати подобри рекорда на своя съперник Винисиус за най-млад реализатор в "Ел Класико". Случва се седем дни преди да навърши 18 години.

Последваха бързи атаки и на двата отбора, които завършваха с остри, но неуспешни центрирания. Това се промени в 24-ата минута, когато Меси пропусна от изгодна позиция, като Куртоа спаси. В ответната атака Бензема също видя как негов удар е спасен от Нето.

В последните 15 минути на полувремето двата тима разбраха, че подобно темпо е много рисково и започнаха да играят по на сигурно. В 43-ата минута Начо получи контузия и бе заменен от Лукас Васкес.

Светкавичното темпо се завърна в началото на втората част, а Барселона бе тимът с по-силен старт. Удар на Фати по земя в 52-ата минута мина на сантиметри от вратата, а след това домакините направиха още няколко остри атаки. Коутиньо направи огромен пропуск с глава стреляйки в аут след центриране на Фати.

След час игра Серхио Рамос имаше основателни претенции за дузпа, след като бе дръпнат за фланелката от Клеман Ленгле при фаул. След разглеждане с ВАР съдията посочи бялата точка. Капитанът на "белите" сам се нае с изпълнението и не сгреши за 2:1.

В 70-ата минута и Барса поиска дузпа, след като Рамос изрита топката в ръката на съотборника си Рафаел Варан. Сигнал не последва, въпреки че и тази ситуация бе гледана от хората в стаичката.

Устремът на Барса в следващите минути бе свиреп, но всичко се въртеше около Лео Меси, който сякаш сам се опитваше да обърне резултата. В 81-ата минута Антоан Гризман и Осман Дембеле влязоха, за да му помагат.

В 85-ата минута Реал можеше да реши всичко, но Нето последователно спаси удари на Бензема и Кроос. Още в следващата атака удар на Рамос също беше париран от стража.

Логичното обаче се случи в последната минута на редовното време. Лука Модрич подаде към Винисиус. Нето пресече топката, но тя отново се озова в хърватина, който след финт срещу вратаря я прати в опразнената врата за 3:1.

Победата означава, че Реал повежда в класирането с 13 точки, а историческият им съперник е едва десети със седем пункта.