Реал (Мадрид) записа победа с 1:0 в столичното дерби срещу Атлетико в най-чакания мач от 22-ия кръг в испанската Примера.

Така "белия балет" на Зинедин Зидан за първи път от седем години взе мадридското дерби на "Сантяго Бернабеу" в първенството след три загуби и три равенства срещу отбора на Диего Симеоне.

Добрата форма на носителите на Суперкупата на Испания се потвърди, а единственото попадение в мача реализира Карим Бензема в началото на второто полувреме. Това бе четвърти пореден успех за "кралете" и те поведоха поне временно с шест точки на Барселона (49 срещу 43), който в неделя приема Леванте и би трябвало да се върне на победния път.

Затвърди се и лошата форма на Атлетико, който записва трети пореден мач без победа в шампионата и остава с 36 точки . "Лос колчонерос" са четвърти, но може да се окажат седми след края на кръга в зависимост от другите резултати. Не малка роля играят множеството контузии в тима, които наложиха промени за днешня мач.

Реал започна силно двубоя и първият шанс бе за Серхио Рамос, който изненадващо се оказа на върха на атаката, за да направи удар от воле, който не намери целта.

Капитанът на "белия балет" в този мач изравни върховото постижение, след като записа 42-ото си участие в дербито на Мадрид. Малко след това Рамос направи още един пропуск, след като не уцели добре топката след изпълнение на ъглов удар. Бе напълно непокрит.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Атлетико заигра по-спокойно в последствие и стигна до много добър шанс в 18-ата минута. Удар по земя на Витоло беше спасен от внимаващия Тибо Куртоа в най-опасната ситуация от началото. Секунди след това удар на Саул Нигес мина на сантиметри от лявата греда. В 24-ата минута топката срещна страничния стълб след удар на Анхел Корея. Гостите можеше да съжаляват, че не водят в резултата.

Последваха атрактивни атаки от двата отбора, които обаче завършваха с добри намеси на отбраните. Това се промени в 43-ата минута, когато Анхел Корея се измъкна зад защитата и пропусна очи в очи срещу вратаря. Повторенията показаха, че има засада, която не бе отсъдена. При попадение ВАР вероятно щеше да го отмени.

Зидан изненадващо направи две промени още на почивката. Иско и Тони Кроос отстъпиха местата си за сметка на Винисиус и Лукас Васкес. Чоло Симеоне отговори със смяна на нападателя си Алваро Мората, като в игра влезе Тома Лемар.В 47-ата минута Федерико Валверде отправи хубав удар от дистанция, който беше спасен с класна намеса от Ян Облак.

В 56-ата минута Реал разчупи нулевото равенство. Карим Бензема засече с воле пас на Менди, който се възползва от много находчиво извеждащо подаване на Винисиус. Триходовата акция хвана отбраната на "дюшекчиите" неподготвена - 1:0.

След гола Реал заигра още по-уверено и не спираше с бързите акции по двата фланга най-вече заради скоростта на Винисиус и Валверде. Голови положения обаче почти липсваха, най-вече за Атлетико. Едва в последните 10 минути гостите започнаха да стават по-настоятелни.

В края на мача съдията пропусна да покаже втори жълт картон за Фелипе от гостите, като това бе единствената по-сериозна неточност за арбитъра в мача.