Реал (Мадрид) затвърди доминацията си в Ел Класико в последните години и удари вечния си съперник Барселона за Суперкупата.

Кралският клуб победи с 3:2 след продължения, като се класира за неделния финал, където ще има шанс да спечели трофея.

Както добре знаем, вече трети пореден сезон Суперкупата на Испания е минитурнир от четири тима, които играят полуфинали и финал. Утрешният мач между Атлетико (Мадрид) и Атлетик (Билбао) ще определи съперника на Реал.

Днешният двубой бе исторически, защото в 93-годишната история на Ел Класико, негово официално издание за първи път се изигра извън пределите на Испания. Арена на дуела бе саудитската столица Рияд, която по финансови причини си спечели правото да приюти минитурнира за Суперкупата на Испания.

Макар на хиляди километри от дома, двата тима подариха на феновете страхотен 120-минутен спектакъл с пет гола, в който краен победител се оказа Реал. За Кралете това бе пета поредна победа в Ел Класико и шести мач без поражение от вечния съперник.

WINBET - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Герой в мача бе уругвайският халф Федерико Валверде, който в 98-ата минута завърши една от невероятните контраатаки на Реал. Незнайно как четирима играчи в бяло се оказаха сами в наказателното поле, а Валверде бе човекът, завършил всичко с гол.

Той има навика да се превръща в герой за Реал в турнира за Суперкупата. Преди две години негово брутално влизане за червен картон в последните миунти на финала срещу Атлетико, спря "дюшекчиите" от сигурен изравнителен гол, а впоследствие Реал вдигна трофея.  Днес негов гол прати тима на финал.

Мачът започна по-силно за тима на Реал, който бе и фаворит предвид 17-те точки преднина в полза на "белите" в класирането на Ла Лига.

И в 25-ата минута Карим Бензема хитро открадна топката в центъра, веднага изведе Винисиус, а бразилската звезда на Реал напредна и с мощен шут откри резултата.

Снимка: АР/БТА

Попадението тотално преобърна ситуацията на терена, защото след него до края на мача с малки изключение, Барселона играеше далеч по-добре, по-агресивно и по-разнообразно в атака.

Каталунците не спираха да търсят гола, като макар и случайно, той падна в 41-ата минута.

Тогава нароченият за гонене Люк де Йонг бе уцелен с топката от опитващия се да изчисти Едер Милитао. Топката се одари в коляното на нидерландския нападател и с помощта на гредата се превърна в доста куриозен гол - 1:1.

През втората част Барселона отново бе по-добрият тим, но си изпати от една от страхотните контраатаки на Реал, която този път бе завършена от обичайния заподозрян Карим Бензема.

Първо негов удар бе спасен, но френският национал отлично знаеше да се позиционира при последвалото връщане на топката в малкото наказателно поле и отбеляза.

Това обаче не бе всичко в мача, защото финалният натиск на Барса в търсене на изравняването даде своя резултат.

Младата суперзвезда с номер 10 на гърба - Ансу Фати, поведе атаката на тима и в 83-ата минута се възползва от грешка на пазещия Едер Милитао, като успя да се разпише с глава.

Това прати мача в продължения, където обаче по-опитният, а и намиращият се в по-добра форма тим на Реал успя да спечели.

Решителната се оказа 98-ата минута, когато Федерико Валверде завърши поредната страхотна контраатака, пратила Реал на финал за Суперкупата.