Решаваща седмица започва за българския национал Петко Христов и неговия отбор Специя, като в нейния край те може да празнуват и на теория спасението си в Серия А.

Малкият клуб опитва да се задържи за трети пореден сезон в елита, което би било отлично постижение предвид бюджета и ресурсите на Специя.

В събота тимът загуби за трети пореден път - драматично 3:4 у дома от Лацио, но 23-годишният национал на България записа първия си гол в Серия А. Той вкара с глава за 3:2 в началото на второто полувреме, а изпълнението бе наречено "Кулата Христов" в местни медии - така се извиси 191-сантиметровият българин.

Голът влезе и в зрелищна класация за най-атрактивните попадения на уикенда, която можете да видите ТУК.

Пред Специя остават три мача, а отборът е с 33 точки на 16-о място. Каляри с 28 е на 17-о, също с изиграни 35 двубоя. В зоната на изпадащите са Салернитана (25 т., но от 33 мача), Дженоа (25, от 35 срещи) и Венеция (22, 34).

Седмицата е ключова. Тази вечер Салернитана гостува на Аталанта, който преследва европейски квоти (на 4 т. е от Лига Европа, с мач по-малко). Ако загубят в Бергамо, южняците остават на 8 т. зад Христов и компания. А в четвъртък Салернитана приема Венеция в пряк сблъсък на две от дънните риби.

През уикенда Дженоа играе с Ювентус, който брани мястото си в топ 4, Салернитана има още един пряк двубой на дъното с Каляри, Венеция играе с Болоня, а Специя приема Аталанта.

Ако вземе дори точка от този мач, отборът на Христов вероятно ще се спаси и на теория. Разбира се, математически нещата още могат да се развият и по най-лошия възможен сценарий, но това изглежда малко вероятно.

След сблъсъка с Аталанта, за състава идват гостуване на Удинезе и домакинство на Наполи.

"Щастлив съм от първия си гол, но ми е тъжно, че той дойде при загуба - каза на идеален италиански език Петко пред сайта на Специя в неделя. - В тези три мача ще хвърлим всичко."