Ливърпул си осигури първото място в група "D" на Шампионска лига след минимален успех с 1:0 над Аякс.

Така кръг преди края, раздираният от контузии английски шампион, който определено не се намира в най-добрата си форма, успя да си осигури място сред най-добрите 16 в Европа.

Разбира се, това се случи и с помощта на Аталанта, който направи изненадвашо 1:1 като домакин на Мидтиланд и изгуби шансове да задмине мърсисайдци.

Заради многото проблеми в състава, Юрген Клоп пусна в игра някои от младите си играчи, а най-голямата изненада бе Каомин Келахар на вратат.

Той обаче се представи блестящо, за разлика от колегата си Андре Онана, чиято кошмарна грешка в 59-ата минута реши иначе равностойният мач.

Поражението пък сложи край на впечатляващата серия на Аякс, който не бе губил 17 поредни гостувания в Шампионска лига. След седмица тимът от Амстердам приема Аталанта в директната битка за второто място, като на този етап италианците имат точка предимство.

Още в самото начало на мача Ливърпул можеше да поведе, но хубавият удар на Мохамед Салах се отби от страничния стълб на нидерландската врата.

Мърсисайдци продължиха да натискат своя съперник в първите 20 минути на мача, но постепенно Аякс успя да изравни играта.

Нидерландците дори бяха по-опасният тим в заключителните минути на полувремето, като дебютиращият в евротурнирите Каомин Келахар трябваше да прави спасявания.

Ирландският младеж бе голямата изненада в състава, след като до този момент активът му в мъжкия футбол бе четири двубоя за Купата, но нито минута на подобно високо ниво. Той обаче успя да се справи с опасностите пред вратата си.

Снимка: АР/БТА

Стражът нямаше шанс при добавката на Нерес в 57-ата минута, но за щастие на Ливърпул ударът на бразилеца срещна страничната греда.

И докато Аякс контролираше нещата в началото на втората част, като освен гредата, имаше още няколко шанса, Ливърпул нанесе своя решителен удар.

Мърсисайдци откриха в 59-ата минута, като основната заслуга за гола бе на вратаря на Аякс - Андре Онана.

Камерунският страж незнайно защо реши да пропусне центриране в наказателното си поле. Той се наведе, уверен че топката отива в аут, но не подозираше, че зад него е Къртис Джоунс.

19-годишният халф издебна момента и засече топката в празната врата, вкарвайки своя дебютен гол в евротурнирите.

Снимка: Getty images

Нелепо допуснатият гол определено смути гостите, които до съвсем изгубиха игровия си ритъм и почти не създадоха нищо опасно до края на мача.

Единственият шанс за изравняване се откри две мунити преди края, когато героят на вечерта - Келахар, направи поредното си спасяване. От своя страна Ливърпул имаше няколко чудесни котраатаки, но така и не затвори мача с втори гол, което обаче не се оказа фатално.