Сценарият се повтори: Ирландски обрат ни застигна и в Дъблин
Две загуби и 4:2 общ резултат в полза на Ирландия
Българският национален отбор по футбол допусна второ поражение с 1:2 от Ирландия и така с общ резултат от 2:4 загуби плейофа за място в Лига "В" в турнира Лига на нациите.
Подобно на срещата в Пловдив преди три дни, родният тим бе надигран от своя опонент, а и обърнат, след като отново успяхме да поведем в резултата.
Голът ни за 1:0 обаче бе по-скоро полод на случайност от първото ни нападение едва в 30-ата минута, а за пореден мач нашият отбор не показа нищо градивно и впечатляващо във фаза атака.
Един очевидно по-класен тим на Ирландия отново си спечели мача заслужено, а притеснителното от наша гледна точка е, че това в никакъв случай не е опонент от световна класа.А по-скоро тим от средно ниво за Европа, в най-добрия случай.
Разбира се, макар и официални, мачовете срещу Ирландия не бяха с най-големия залог, защото не е сигурно, дали в дългосрочен план мястото в Лига "В" ще донесе дивиденти за отбора ни.
Двата двубоя обаче бяха ясен показател, че родният отбор може да отговори като агресия и желание на такъв противник, но не и като футболни качества. И това ясно говори къде е мястото ни в европейската футболна йерархия.
Домакините имаха по-добрите шансове в началото на мача и изцяло контролираха срещата, като българският тим не правеше атаки и като цяло рядко минаваше централната линия на терена.
Пламен Илиев направи ключово спасяване още в третата минута, а малко по-късно Трой Парът нацели греда. В реално време съдията отсъди засада, но повторенията показаха, че такава няма. В такъв случай, ако Парът бе реализирал, то попадението му щеше да бъде зачетено след намесата на системата ВАР.
И така дойде 30-ата минута на срещата, когато България за първи път в мача създаде атака, добра се до ирландското наказателно поле и си спечели корнер.
Нашите пробваха заучено положение, при което топката бе подадена на намиращия се извън наказателното поле Георги Миланов. Той директно пробва изстрел, който рикошира в бранител и за щастие топката се озова в краката на Валентин Антов, който вкара.
А Ирландия имаше шанс веднага да върне гола, защото удар на Джейк О'Брайън с глава след корнер бе изчистен от голлинията от страна на Симеон Петров.
Любопитна ситуация се разигра на почивката, когато на стадиона бе съобщено, че главният рефер Халил Мелер е получи травма и след 10-минутно закъснение на втората част, неговото място ще заеме четвъртият рефер Мехмет Тюркмен.
Смяната на реферите не донесе значително смяна в игровото съотношение на терена, защото Ирландия отново владееше инициативата и имаше няколко опасни шанса.
Най-чистият от тях се откри пред Еван Фъргюсън, който получи подарък от Симеон Петров, но ударът му бе спасен от Пламен Илиев.
За съжаление ирландците нямаше как да пропускат цял мач и в 63-ата минута логичното се случи. Еван Фъргюсън направи двойно подаване с Фин Азас и от отлично положение изравни.
Самият Фъргюсън е най-скъпият играч на домакините и само той струва повече от целия ни състав взет заедно - към 40 милиона евро.
След изравнителното попадения България нямаше какво да направи, освен да погледне по-смело напред, но това не доведе до положения и опасности пред вратата на Куивин Келъхър - резервния страж на Ливърпул.
Ирландците дори имаха своите възможности от бързи контраатаки и при една от тях влезлият от пейката Адам Ида реши всичко.
Това се случи в 84-ата минута след комбинация между две резерви. Марк Сайкс центрира, а Ида вкара за 2:1, с което на практика реши всичко на "Авива Арена".
Така с общ резултат от 4:2 и напълно заслужено с оглед показаното, Ирландия остава в Лига "В", а България - в третата по сила Лига "С".