Арсенал е на четвъртфинал в Шампионската лига след 14 години чакане, елиминирайки драматично Порто с дузпи. Лондонският тим се класира след 4:2 в изпълненията от 11 метра, а в редовното време и продълженията резултатът бе 1:0 за домакините.

Така те анулираха преднината на португалците, спечелили първия мач.

След 0:1 в Португалия, лидерът в английската Висша лига бе длъжен да търси попадение, но без идеята да се хвърля "ва банк" - все пак изоставането бе само с един гол.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖА>>>

И той дойде още до почивката. В 41-вата минута вкара Леандро Тросар, завършил атака след чудесен пас на капитана Мартин Йодегор. Белгиецът се разписа по диагонала и изравни общия резултат - 1:1.

През второто полувреме Порто оцеляваше, а Арсенал опитваше, като дори помисли, че е стигнал до победния гол. Но попадението на Йодегор бе отменено, защото Кай Хаверц бе фаулирал Пепе преди топката да стигне до норвежеца.

В продълженията двата отбора играха най-вече с мисъл да не допуснат попадение, а реферът Клеман Тюрпен опитваше да овладее нервите и страстите. И двамата треньори - Микел Артета и Сержо Консейсао, получиха картони за оспорвания на решенията на французина.

А как издържа във всички 120 минути на терена 40-годишният Пепе в отбраната на гостите, ще остане загадка за физиологията и логиката. Но издържа.

При дузпите двама бразилци провалиха Порто - Галено и Уендел не вкараха своите удари, като вратарят на Арсенал Давид Рая спаси ударите им. А домакините не пропуснаха - Йодегор, Хаверц, Букайо Сака и Райс реализираха.

И за първи път от 2010-а "артилеристите" са сред най-добрите осем тима в Европа. И тогава, за мястото си на четвъртфинал, този тим елиминира именно Порто.

Португалският гранд пък продължи черната си серия на Острова, където няма победа. Само през този век това бе 15-о гостуване на "драконите" на английски тим, като статистиката е 3 ремита и поражения в останалите мачове.