Португалия и Иран завършиха наравно 1:1 в мач от група "В" на Световното първенсто.

Краят на мача бе изключително драматичен, като в последните секунди Португалия можеше дори да загуби и да отпадне от Мондиала.

Равенството означаваше, че Португалия заема второто място в групата и ще срещне Уругвай в осминафинална среща на 30 юни.

Ценното попадение за иберийците дойде след невероятно изпълнение на Рикардо Куарешма, а звездата Кристиано Роналдо можеше да се превърне в антигерой за тима.

В началото на втората част той пропусна дузпа, а в края на мача можеше да получи червен картон за удар без топка, с което да пропусне и осминафинала.

В самия край на срещата Иран изравни от дузпа, а в последните секунди пропусна да сътвори сензацията на първенството.

Снимка: Getty images

Португалия започна по-активно двубоя, а суперзвездата на тима - Кристиано Роналдо, навлезе в наказателното поле в 3-та минута, но шутира в обсега на вратаря, който спаси.

Малко по-късно неразбирателство между вратаря Бейранванд и бранител пред него предостави топката на Жоао Марио, но той не успя да намери опразнената врата от границата на наказателното поле.

Последваха нови две неразчетени намеси на вратаря след центрирания, но португалците не успяха да се възползват.

Така след силните начални минути за "мореплавателите", играта се изравни, а дълго време нямаше нищо интересно пред двете врати.

В 34-та минута Иран стигна до най-добрия си шанс. Алиреза Джаханбаш стреля опасно с глава, но право в обсега на Руй Патрисио.

Кристиано Роналдо отговори с мощен шут от далечна дистанция, но не успя да затрудни Бейренванд.

Така дойде последната минута на полувремето, когато топката попадна в Рикардо Куарешма край страничната линия.

Той направи чудесно двойно подаване с Адриен Силва и шутира с запазената си марка - външен фалц, а топката влетя неспасяемо в иранската врата.

В началото на втората част Кристиано Роналдо нахлу в наказателното поле на Иран, където бе спънат от Езатолахи.

Съдията първоначално не отсъди нищо, но след наблюдение на видео повторение посочи бялата точка.

Зад топката застана Роналдо, но вратарят Бейрандванд спаси и остави запази интригата в двубоя.

Това бе шести пропуск от дузпа за Роналдо с екипа на Португалия в 14-то му изпълнение.

Последваха силни минути за иранците, а в 67-та минута решителната намеса на Пепе попречи на топката да стигне до Сердар Азмун, който щеше да се озове пред опразнената португалска врата.

След ситуацията за дузпата мачът се изнерви, а играта се накъса от честите нарушения на двата отбора, някои от които доста груби.

В 82-та минута дойде и една от най-любопитните ситуации в срещата.

Кристиано Роналдо удари противников състезател без топка, а главният рефер отново прибягна до видео повторение.

След около минута гледане на монитора, парагваецът Енрике Вилафане показа само жълт картон на Роналдо.

В последните минути от двубоя ВАР отново трябваше да се намесва. Този път за дузпа в полза на Иран. Топката удари ръката Седрик, а съдията посочи бялата точка.

Зад топката застана Карим Ансарифад, който изравни.

Минутка по-късно иранците получиха шанс да стигнат до пълен обрат, но Вахид Амири пропусна страхотна възможност, което означаваше, че Иран е аут от турнира.