Манчестър Сити загуби за едва трети път у дома и общо четвърти през сезона в Премиър лийг. Устремилият се към титлата отбор на “гражданите” не успя да се справи с Лийдс у дома, макар да игра с човек повече цяло полувреме и отстъпи на новаците в елита с 1:2.

Тимът на Пеп Гуардиола ще трябва да спечели още 11 точки в оставащите шест кръга, за да си осигури трофея, след като днес не успя да победи. Испанският наставник остави на пейката през целия мач най-добрия си играч през сезона досега - Кевин де Бройне.

Героят за “белите” в съботния следобед на “Етихад” се казваше Стюърт Далас, който преди десет дни бе титуляр за Северна Ирландия в световната квалификация срещу България. Опитният флангови футболист вкара и двата гола за победителите - по един във всяко полувреме.

Той откри резултата още с първия удар на своя отбор в очертанията на вратата - в 42-ата минута, когато след комбинация с Патрик Бамфорд не остави време на Едерсон да реагира с удар по земята. Асистиралият за попадението Бамфорд обаче напусна игра три минути по-късно, когато бе сменен, след като Лиам Купър бе изгонен заради влизане с бутоните в коляното на Габриел Жезус.

Това бе и първият червен картон за отбора от Западен Йоркшир след завръщането му във Висшата лига. За последно футболист на Лийдс бе гонен в мач от Премиър лийг през май 2004, когато това се случва с Марк Видука.

През второто полувреме Сити се настани изцяло в полето на съперника, но безуспешно правеше опити да пробие перфектно наредените в защита гостуващи играчи. Марсело Биелса пусна защитник на мястото на нападателя Бамфорд след червения картон, а тактиката му удържа до 76-ата минута, когато Бернардо Силва се възползва от миг невнимание и пролука в отбраната и комбинира с Феран Торес, който изравни - 1:1 от десетина метра.

Манчестър продължи да търси победата, но вместо да вкара втори гол, от своя страна получи такъв, при това в самия край. Стюърт Далас надбяга защитата на домакините в 90-ата минута и превърна отлична контраатака на Лийдс във втори гол и съответно три точки.

Сити е начело в класирането със 74 точки, но и с два мача повече от втория - Манчестър Юнайтед. Лийдс пък спечели трети пореден мач, за да се изкачи до деветото място.