Бразилия потрепери, облегна се на молитви от милиони устни, изживя драмата на дузпите, но е на полуфинал на Копа Америка. Без да блести (отново), отборът на селекционера Тите се е заел с най-важната задача - да остави купата у дома.

На "Арена Гремио" в Порту Алегре четвъртфиналът с Парагвай бе дълго мъчение, като гостите изобщо не изглеждаха притеснени.

90 минути не стигнаха за победа - 0:0, като в тях Бразилия получи и предимство да играе с човек повече.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Още в началото на второто полувреме директен червен картон получи скалата в отбраната Фабиан Балбуена от Уест Хем, който спря непозволено Роберто Фирмино, откъсващ се към вратата. Това бе и решаващ момент в двубоя, който до него бе равностоен.

Ситуацията в 58-ата минута бе спорна и драматична - Фирмино наистина се освободи, но препъването бе доста съмнително. Да не говорим, че други двама съотборници на Балбуена можеха да покрият навреме нападателя и защитникът не бе последна преграда пред аса на Ливърпул.

Съдията Роберто Тобар от Чили първо отсъди дузпа в ситуацията. После изчакваше подсказване от стаята за видеоасистенция, а накрая сам отиде да гледа.

Отмени решението, извади нарушението на границата на наказателното поле и изгони Балбуена.

Нататък всичко се промени, нямаше и следа от равностойна игра, събитията се пренесоха само в полето на Парагвай, но топката не влизаше във вратата.

Любимецът на местната торсида Евертон бе най-активен за бразилците, а влизането на Вилиан засили още атаката.

Но гол не падна - 0:0. По правилника на Копа Америка, при равенство продължения няма. Направо дузпи.

Алисон, който извади две чисти положения още в редовното време, спаси първия удар от 11 метра на Густаво Гомес.

После Вилиан, Маркиньос и Фелипе Коутиньо от Бразилия, както и Мигел Алмирон, Бруно Валдес и Родриго Рохас от Парагвай биха безпощадни дузпи.

Фирмино прати своята в аут и стадионът затихна. Но същото стори и звездата Дерлис Гонсалес, за да застане зад топката Габриел Жезус за победен удар.

Точен бе - 4:3 и полуфинал за селесао.

Там домакините чакат победителя от Аржентина - Венецуела, който е тази вечер от 22 часа.