Манчестър Сити триумфира на "Емирейтс", побеждавайки Арсенал с 2:1 в първия мач от Висшата лига за 2022 година.

Гол на Родри в 93-ата минута се оказа решаващ в мач, в който "артилеристите" играха много силно и сякаш не заслужаваха да загубят. Срещата беше много вълнуваща и с любопитен развой. Арсенал поведе с гол на Букайо Сака през първото полувреме, но допусна обрат през второто, когато Рияд Марез вкара дузпа и Родри прати трите точки в Манчестър. В последните 35 минути лондончани бяха с човек по-малко заради червен картон на Габриел Магаляеш.

Арсенал беше без своя мениджър Микел Артета заради заразяване с коронавирус, но той държа непрестанна комуникация с екипа си. Двубоят беше белязан и от много спорни ситуации, като ВАР имаше тежка задача. Дали я свърши както трябва, е трудно да се каже.

Така Сити продължава доминацията си срещу "артилеристите" и нямат загуба срещу този съперник от шест поредни години. Успехът носи актив от 53 точки, което е с 11 повече спрямо втория Челси, който е с мач по-малко. Арсенал остава четвърти с 35 точки, но допусна първа загуба от 6 декември.

В 11-ата минута Арсенал поиска дузпа, след като вратарят Едерсон направи шпагат срещу Мартин Йодегорд и не се виждаше ясно дали играе с топката. След дълго разглеждане с ВАР съдията отреди играта да продължи с ъглов удар.

Малко след това дойде и първият изгоден шанс за Сити. След центриране от фланга Рубен Диаш стреля с глава и преодоля вратаря, но за негово нещастие топката мина на сантиметри от гредата. Последва и опасност на другата врата. Габриел Мартинели стреля от малък ъгъл и Едерсон спаси.

Арсенал имаше много силен период в средата на първото полувреме и той даде резултат в 31-ата минута. Букайо Сака се разписа страхотна многоходова комбинация и асистенция на Киърън Тиърни. Седмицата на "артилеристите" имаше нужда само от едно докосване преди да прати топката по земя във вратата.

В 39-ата минута Арсенал бе близо до втори гол, когато Габриел Мартинели отправи техничен удар от границата на наказателното поле, но мерникът му изневери с много малко.

В началото на втората част мачът се изнерви. Грубо влизане на Родри срещу играч на съперника не бе санкционирано, а в другия край на терена Джака събори Бернардо Силва в наказателното поле, като го дръпна за фланелката, но португалецът предварително започна своето падане. След разглеждане с ВАР съдията отсъди дузпа. Така в 57-ата минута Рияд Марез изравни резултата с точно изпълнение.

Секунди по-късно Арсенал по чудо отново не поведе в резултата. Лапорт бе близо да си отбележи автогол, но Нейтън Аке направи изумителен спринт и спря топката пред гол линията. Последва добавка на Мартинели, който не уцели опразнената врата.

Още в следващата атака Габриел Магаляеш от домакините беше изгонен с втори жълт картон за нарушение срещу Габриел Жезус.

Въпреки че беше с човек повече дълго време, "гражданите" се затрудняваха да отправят застрашителни удари към Аарън Рамсдейл. Моментът за тях обаче дойде в 93-ата минута. Дълъг пас на Де Бройне в наказателното поле доведе до разбъркване и шанс за Родри, който от близка дистанция смълча "Емирейтс" - 2:1.