Сълзи в чест на 133 години история: Евертън напусна с победа своя "Гудисън"
Това е стадионът, на който са се играли най-много мачове от английския елит
Стадионът, видял най-много мачове на елитно ниво от всички съоръжения във Великобритания - "Гудисън Парк", бе част от тази велика магия за един последен път.
В един изключително емоционален следобед, в който град Ливърпул посиня, феновете на Евертън се сбогува със стадиона, който наричаха свой дом в последните 133 години.
Това се случи с мач от предпоследния кръг на Висшата лига, в който Евертън победи закотвеният на дъното Саутхептън с 2:0 и спусна завесите на своя вече стар дом по най-добрия начин.
"Гудисън Парк" е дом на "карамелите" още от края на 19-и век. От 1892-а, когато клубът напуска "Анфийлд" и се мести няколкостотин метра на север, където остана до днес.
От новия сезон Евертън се мести на новопостроеното бижу край доковете на града, което по спонсорски причини ще носи името "Хил Дикинсън". Но днес новото и модерно съоръжение бе на заден план в главите на "карамелите", които по емоционален начин се сбогуваха със своя "Гудисън".
The scenes at Goodison Park are visible from Everton's new Hill Dickinson Stadium today pic.twitter.com/CEGICAlLTT
— Sky Sports Premier League (@SkySportsPL) May 18, 2025
Евертън има 83 сезона в елита на Англия, а всеки от тях е игран именно на този стадион. Това прави "Гудисън" мястото, на което са се играли най-много срещи от английския елит.
На този стадион Евертън изигра още 2791 мача и вкара 5732 гола. Да вкара последните два честта имаше Илиман Ндиай, размисал се на два пъти през първата част за днешния успех.
Празненствата за феновете на Евертън започнаха още в часовете преди мача с парад по улиците на града и истинско "синьо" шоу.
Обстановката на стадиона, където в последните години няма кой знае колко поводи за футболна радост, бе наистина впечатляваща, а старият "Гудисън" бе изпратен по подобаващ начин. Със сълзи от щастие, също така сълзи и от тъга.
Мнозина определяха арената като един от последните класически английски стадиони, който днес затваря завинаги врати за мъжкия футбол.
Стадион, който е посрещал и финал за ФА Къп още през 1894-а. Стадион, който също така е посрещал и мачове от Мондиал 1966, включително и срещата между България и Бразилия с Пеле в редиците си.