Ботев (Пловдив) се завръща в европейските клубни турнири по футбол след петгодишна пауза. За последно "канарчетата" играха в Европа през сезон 2017/2018, когато отпаднаха в третия квалификационен кръг на Лига Европа от португалския Маритимо (0:0 и 0:2). Преди това "жълто-черните" се бяха разправили с израелския Бейтар (Йерусалим) (1:1 и 4:0), а сега им предстои дебютно участие в най-новия турнир на УЕФА - Лигата на конференциите.

Задачата им там обаче няма да е никак лесна. Съперник на пловдивчани е кипърският АПОЕЛ (Никозия) - абсолютен рекордьор, стане ли дума за футбол в островната държава. Тим, който има солиден опит в Европа. И също така - с българска следа в близо вековната си история (б.р. - АПОЕЛ е създаден през 1926 година).

Отборът от Никозия е №1 по спечелени титли и купи на страната, съответно с 28 шампионски трофея в първенството и още 21 във втория по сила турнир в Кипър. Освен това в клубната витрина личат и 14 трофея за Суперкупата на страната.

АПОЕЛ бе наложил истинска хегемония със седем поредни титли между 2013 и 2019 година, като за същия период завоюва и две купи и три Суперкупи на страната. В този период клубът подобри рекорда си за най-много поредни титли, който бе пет, заковавайки новото постижение на седем.

В последните четири от тях имаше и българско участие - в лицето на Живко Миланов. Бившият капитан на "Левски" изкара четири сезона в редиците на местния гранд, записвайки точно 90 мача, включително цели 28 в евротурнирите.

Снимка: Facebook

Ако се върнем по-назад във времето и по-конкретно към средата на 90-те години, то отново има няколко триумфа на АПОЕЛ с български привкус. Между 1994 и 1996 година треньор на отбора е Христо Бонев. Пловдивската легенда Зума извежда отбора до дубъл през 1996 година, а сезон по-рано печели и Купата на страната начело на "жълто-сините".

Отскачаме още по-назад, вече в 80-те години, когато между 1982 и 1984 година футболист на АПОЕЛ е Румянчо Горанов. Бившият вратар и футболист №1 на България за 1978 година отива в Кипър, след като преди това е записал фантастичните 245 мач за Локомотив (София).

Традициите на кипърския гранд в европейския клубен футбол се създават след влизането в новото хилядолетие. През 2009 година АПОЕЛ дебютира в групите на Шампионската лига, където играе още три пъти, а несъмнено най-голямото постижение е достигането на четвъртфиналите през 2012 година, когато отпада от Реал (Мадрид). Най-скорошното участие в групова фаза датира от сезон 2019/2020 - прескочени са групите на Лига Европа, но всичко приключва в елиминациите срещу Базел.

В историята на отбора има и европейска кампания, белязана от политическа наемса. През сезон 1986/1986 клубът е изтеглен да играе срещу Бешкиташ във втория кръг на КЕШ. За първи път един срещу друг трябва да се изправят кипърски и турски отбор, но това така и не се случва. Местното правителство е категорично и забранява на АПОЕЛ да играе срещу "черните орли", като това води до две години санкция за евротурнирите, които след това са намалени наполовина.

Снимка: Getty Images

Последните три сезона обаче не носят кой знае какви успехи на клуба, който не успява да се пребори за титлата съответно с големия си градски съперник Омония и с Аполон (Лимасол). През 2020 година шампион не е излъчен поради пандемият от COVID-19, но горчивият вкус в устата на АПОЕЛ е налице, защото дори и без титла, Омония играе в Шампионската лига.

По традиция отборът е изграден и разчита повече на чужденци, отколкото на местни футболисти. Така ще бъде и срещу Ботев. Българите ще се изправят срещу състав, в който фигурират 19 "вносни" футболисти - от Аржентина, Бразилия, Грузия, Нидерландия, Мароко, Испания, Босна и Херцеговина, Франция, Габон, Гърция, ГАна, Швеция, Словения, Молдова и ДР Конго.

Първият мач между двата тима е от 20:00 часа днес в Пловдив.