Съперникът на Лудогорец във втория предварителен кръг на Шампионската лига напери гребен и показа мускули в дебюта си в турнира. Словенският Мура разгроми с 5:0 на свой терен Шкендия (Северна Македония) и с общ резултат 6:0 върви напред.

Тимът стана шампион за първи път в историята си през миналия сезон и заслужи правото да се пробва в пресявките на най-силния европейски турнир.

За Мура вкараха Михаел Клепач (2), Лука Бобичанец, Нино Кутер и Зига Куш. Съставът бе с 8 словенци и трима хървати в стартовите 11. Почти всички 3700 места на стадиона на отбора бяха изпълнени, имаше еуфория и се очаква атмосферата да е подобна на 21 юли, когато е първата среща с Лудогорец.

Мура е де юре нов клуб от 2013 г., когато се наложи да бъде закрит старият такъв заради финансови неуредици. Но реално феновете си приеха отбора от първия ден, въпреки че той се води юридически друг клуб. На хартия това не е същият клуб, отстранил ЦСКА в Лига Европа преди 9 години, защото настоящият е създаден след онзи сезон. И въпреки това, ясно е, че говорим за приемник със същите цветове, фенове и стадион.

Куриозно, в годината на "създаването" на новия клуб, Лудогорец се появи изобщо на сцената на европейския футбол след първата си титла на България в дебютния сезон като елитен отбор у нас.

Други двама българи се класираха за втория кръг. Милен Гамаков бе на терена 86 минути при втората победа на литовския Жалгирис над Линфийлд (Северна Ирландия) с 2:1 като гост. С общ резултат 5:2 тимът му върви напред.

Васил Божиков игра цял мач за Слован (Братислава), който страда в Дъблин и допусна поражение с 1:2 от местния полупрофесионален Шамрок Роувърс. Словаците все пак се промъкват напред след 2:0 на свой терен, но 18 минути преди края на реванша губеха със същия резултат и бяха изправени пред опасността да играят продължения.

Имаме вече и първият тим, пострадал от отпадането на правилото за гол на чужд терен, а с това и първата предотвратена голяма изненада. Борац от Баня Лука сериозно уплаши румънския шампион и явен фаворит в двойката - Клуж, като го победи с 2:0 у дома. След 1:3 като гост, това стигаше на босненците да продължат при старите правила и да хвърлят бомба в турнира. Вместо това се играха продължения, където Клуж вкара спасителен гол три минути преди да се ститне до дузпи.