Сърбия потопи в сълзи Португалия на Кристиано Роналдо и си осигури място на Световното първенство в Катар.

Западните ни съседи победиха с 2:1 португалците насред Лисабон и заеха първото място в тази група "А", което ги прати сред най-добрите 32 тима на планетата.

Драмата в португалската столица бе пълна, защото победният гол за Сърбия падна в последната 90-а минута на мача, когато Александър Митрович с глава прати топката във вратата на Руй Патрисио.

Именно Митрович бе човекът, който преди година изпусна дузпа, заради която Сърбия пропусна Евро 2020 и в страната го засипаха с критики, имаше и смъртни заплахи. Днес той е героят и вероятно ще бъде възпяван по време на празненствата в западната ни съседка.

Той прати Сърбия на четвърти Мондиал през новия век, докато Кристиано Роналдо и компания ще трябва да преминават през ужасяващите баражи, където от 12 тима само три ще спечелят билети за Катар.

Преди днешния мач двата тима бяха с равни точки, но португалците имаха по-добра голова разлика, което означаваше, че и реми им върши работа.

А ситуацията можеше да е съвсем различна, защото помним онзи мач в Белград през март, който завърши 2:2, а чист гол на Кристиано Роналдо не бе зачетен, защото съдиите не видяха, че топката очевидно преминава голлинията. Тогава ВАР нямаше.

Днес обаче Португалия с нищо не показа, че заслужава мястото си на Мондиала повече от Сърбия. Нито Кристиано Роналдо бе на нужното ниво, нито неговите съотборници.

Сърбия допусна гол още във втората минута, когато Ренато Санчес изведе домакините напред, но от този момент до последната минута, западните ни съседи бяха по-добрият тим на терена. Те непрестанно атакуваха, имаха редица положения, а в крайна сметка и с доза късмет съдбата им се усмихна в последната минута.

Иначе още през първата част Влахович уцели греда, Душан Тадич изравни след вратарска грешка, а след това пък и нов сръбски гол бе отменен заради засада.

Шансовете за сърбите продължаваха през втората част, докато не дойде тази последна 90-а минута и ударът на Митрович с глава, след който целият сръбски щаб и играчи се празнуваха лудо.

Те имаха четири минути продължение, които да удържат и се справиха, а след година ще бъдат част от Световното първенство.

Сърбия печели групата с 20 точки, Португалия има 17, Ейре победи Люксембург с 3:0, за да заеме третото място с 9 точки, изпреварвайки днешния си съперник, а пък Азербайджан е на дъното само с точка.

Място на Мондиала си осигури и отборът на Испания, който спечели директния сблъсък срещу Швеция с 1:0.

Преди двубоят шведите се нуждаеха от задължителен успех, но така и не стигнаха до него, а голът на Алваро Мората прати Испания в Катар.

Така на този етап ситауцията в Европа е следната:

Класирали се за Мондиала: Франция, Германия, Испания, Дания, Хърватия и Сърбия.

Място на бараж: Португалия, Швеция, Уелс, Чехия, Шотландия, Австрия, Русия и Северна Македония.