Два падащи гиганта се изправят в сряда вечерта в осминафиналите на Шампионска лига.

Наполи и Барслеона са със статута на шампиони в своите страни, но спомените от празненствата им са безвъзвратно избледнели заради лошата форма през този сезон.

Кой ще има повод за радост ще разберем от 22 часа пряко по bTV Action.

Италианският и испанският клуб имат много общо, а една от връзките води и до името на сблъсъка - Дербито на Диего Марадона. Великият аржентинец мина и през двата града, но в Неапол остави истински неизлечима следа. Именно на стадиона с неговото име е първият осминафинален мач, а реваншът е в Каталуния на 12 март.

Наполи беше четвъртфиналист в турнира през миналата година, като и през тази показва добро ниво. Успя убедително да се класира за елиминациите в сравнително лесна група с Реал Мадрид, Брага и Унион Берлин.

Формата в домашното първенство обаче е ужасяваща и тимът засега е с девето място при защитата на титлата си. Не е случайно, че преди часове след равенство 1:1 с Дженоа беше уволнен втори треньор за сезона - Валтер Мадзари, след като преди това бе посочена вратата и на Руди Гарсия. Сега наставник ще е бившият асистент Франческо Калцона, но играчите, които направиха великолепна минала кампания, не могат да повторят добрата си игра, а най-големият спад безспорно е при грузинеца Квича Кварацхелия.

Същата картина гледаме и в Барселона, където освен слабите резултати тимът се "радва" и на огромен медиен натиск, което носи допълнително напрежение на терена. Шави открито вече заявява, че не се наслаждава на работата си, въпреки че точно той изведе каталунците до титлата.

Големият съперник Реал почти сигурно ще стане шампион, а е много вероятно Барса да си остане грубо казано с калъфките, след като отпадна и в Купата на Краля. Надеждата остава в Шампионска лига, но трябват драстична промяна в представянето, за да се случи нещо голямо.

През уикенда Блаугранас измъкнаха победата срещу Селта в дузпа в самия край, като тимът ще се бори за второто място с Жирона. Дори и да го постигне, това няма да е кой знае какво утешение.

За справка и за оптимизъм все пак може да ни послужат скорошните мачове между Наполи и Барселона - през 2022 година. Тогава тимовете се изправиха в 1/16-финалите на Лига Европа. Неаполитанци постигнаха равенство 1:1 като гост, но на реванша бяха отнесени с 4:2 след вихрено първо полувреме за Шави и компания.

Последният сблъсък между двата тима в Шампионска лига дойде през 2020 година, отново на осминафиналите. Тогава развоят беше подобен - равенство 1:1 в първия мач, в случая в Неапол, а на реванша на "Камп Ноу" домакините спечелиха с 3:1 отново с три гола през първата част. Ако Наполи обърне тенденцията и се класира на четвъртфинал, ще го направи за втори пореден сезон, след като преди това изобщо не се бе случвало.

В другия дуел тази вечер Порто приема Арсенал на "Ещадио до Драгао" от 22 часа пряко по РИНГ.

За разлика от другия мач тук има изявен фаворит и това разбира се е отборът на Микел Артета, който продължава да лети високо във Висшата лига.

От своя страна Порто на Серхио Консенсао изпитва проблеми в първенството, като е трети на седем точки от шампиона и лидер Бенфика.

В Шампионска лига все пак "драконите" показаха мощна атака в групата си, вкарвайки 15 гола и само директните мачове ги лишиха да са на първо място вместо Барселона след равни точки. Другите тимове все пак видимо бяха по-скромни - Шахтьор Донецк и Антверпен.

Двете загуби от Барселона подсказаха, че Порто изпитва трудности в големите мачове, а пораженията от Бенфика и Спортинг в първенството през сезона потвърждават.

Арсенал няма такива проблеми. "Артилеристите" са в битката за титлата за втора поредна година и се вижда, че миналогодишният им рейд не бе никак случаен. В Шампионска лига спечелиха групата си комфортно в компанията на ПСВ, Ланс и Севиля, като допуснаха само една загуба.

Снимка: Getty images

Единственото предимство на Порто в предстоящите сблъсъци е по-големият опит в елиминациите през последните години. Арсенал в предишните пет сезона неизменно игра в Лига Европа, а до четвъртфинал в Шампионска лига не е достигал от 2010 година, когато отстрани... именно Порто. Сега е перфектната възможност да се прекъсне тази негативна серия с нов триумф над "драконите"

Онези мачове през 2010-а спечелени с общ резултат от 6:2 от отбора на Арсен Венгер са последните между двата съперника. Имат и сблъсъци през 2006-а и 2008-а, но в груповата фаза. Единствената победа на Порто датира от 2008-а с 2:0 като домакин.