Един от най-успешните клубове - седемкратният европейски шампион Милан, отново ще бъде част от най-добрите на Стария континент.

"Росонерите" направиха 1:1 в гостуването си на Наполи, като по този начин с общ резултат от 2:1 се класираха за полуфиналите в Шампионска лига.

Така един колос се завърна на едно позабравено място, защото точно 16 години изминаха от последния случай, в който Милан бе полуфиналист в най-престижния клубен турнир.

Това се случи през 2007-а, в един период, в който да виждаме Милан на полуфинал бе нещо обичайно. Говорим за период, в който "росонерите" имаха четири полуфинала за пет години и две европейски титли.

ВИДЕО ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>>

Но за Милан дойдоха трудни и мъчителни години, които сякаш приключиха с титлата от миналия сезон и с европейския подвиг, който може да ги отведе и до големия финал в Истанбул.

А през този месец Милан доказа, че е единственият тим с рецепта как да спира почти сигурния шампион в Италия - Наполи. Само през април "росонерите" сразиха този опонент с 4:0 в шампионата и го изхвърлиха от Шампионска лига.

За Наполи мечтите през 2023-а ще останат свързани само с очертаващото се Скудето, но не и с исторически пробив в Европа, защото мястото сред най-добрите на стария континент вече е запазено за Милан.

А там "росонерите" може би ще ги очаква градски дуел, защото съперник ще е един измежду Интер и Бенфика (2:0 в първия мач).

Снимка: Getty images

Както и се очакваше, мачът започна шеметно за домакините, които в първите около 15 минути буквално не позволиха на своя опонент да премине центъра на терена. Дори не му позволяваха да си даде повече от един пас.

Посланието бе ясно - атаки до постигането на целта, а натискът доведе до няколко корнера, и три преминали на сантиметри от гредите удари, но не и до чисти положения.

Постепенно обаче Милан започна да се съвзема и показа, че на контраатака ще бъде доста опасен и това се доказа в 20-ата минута, когато гостите получиха право да изпълнят дузпа.

При първата опасна атака за "росонерите", Рафаел Леао бе фаулиран от Марио Руй, а зад топката застана опитният Оливие Жиру, но пък опитният френски национал не вкара.

Ударът му бе спасен от стража Мерет, а в този миг Милан пропусна отличен шанс да нанесе решителен удар по съперника.

Минути по-късно Жиру можеше да се реваншира, когато се оказа с топка в крака на няколко метра от вратата, но ударът му отново бе спасен от блестящия Мерет.

В този момент на "Диего Марадона" в Неапол големият герой се казваше Алекс Мерет, а антигероят в "червеночерно" бе Оливие Жиру.

Но в края на първата част - в 43-ата минута, Жиру най-сетне се реваншира, когато вкара така скъпоценния гол, извел Милан напред в резултата.

За този гол обаче Жиру имаше по-малката заслуга, защото просто трябваше да прати топката в празната врата, предоставена му от Рафаел Леао, който навърза куп играчи на Наполи сякаш са конуси по време на тренировка.

А през втората част Милан имаше само една единствена задача - да не допуска обрат.

И дисциплинираният състав на Стефано Пиоли се справи отлично със задачата си, защото така и не позволяваше на Наполи да стигне до чиста ситуацията до гол. Неаполитанците отправиха няколко опасни шута, но те бяха от средна дистанция и не донесоха нужната опасност, а по-скоро демонстрираха безпомощността на домакините в завършващата фаза.

Пропукването на миланската отбрана обаче дойде в критичен момент - 10 минути преди края, когато хвърлилият се на шпагат Фикайо Томори игра с ръка в наказателното поле, а това означаваше дузпа за Наполи.

Звездата на тима Хвича Кварацхелия взе топката и се нагърби със задачата да върне интригата и да даде на Неапол десет минути надежда, но ударът му от бялата точка бе спасен.

Сякаш това съвсем пропука домакините, които изгубиха загубиха верния ритъм и загубиха доста ценно време, но все пак изравниха за 1:1 с гол на Виктор Осимен.

Това обаче се случи едва в 93-ата минута и време за подвиг в Неапол нямаше - полуфиналист е Милан.