Челси за първи път от почти две десетилетия не започва сезон с Роман Абрамович в графа "собственик", но не само това е промяната в клуба, който се превърна в един от основните фактори в европейския футбол на новия век. Американските милиарди влязоха в Западен Лондон, облечени в костюма на Тод Бьоли - бизнесменът, оглавил консорциума за сделката.

Как минават първите дни и седмици от новата ера, която може да се окаже коренно различна от тази, с която бяхме свикнали да асоциираме Челси?

Бьоли показва рано-рано, че идеята му е да впечатли и феновете, и съперниците с размаха му. Проблеми обаче има. От една страна парите са налице, клубът е в отлично финансово състояние, благодарение на маркетинга и спортно-техническите си резултати. Но за силни сделки на трансферния пазар е необходимо и нещо допълнително, а именно - футболно ноу хау, каквото към момента новите хора не притежават.

Бьоли се самоназначи за председател на клуба на мястото на опитния Брук Бък, който изкара цялата ера на Абрамович на поста. Много наясно с футбола, той даваше пълна свобода за действие на Мария Грановская и, в последните 2 години, на Петер Чех, които работеха неуморно на трансферния и спортно-технически фронт.

Embed from Getty Images

Е, да, но и тримата вече ги няма - Бък напусна с Роман, Грановская и Чех - в последните седем дни. Така изведнъж бизнесменът от Щатите се наложи да е и директор, и отговорник за трансферите в пряка комуникация с мениджъра Томас Тухел. Защото лятото е в разгара си и на трансферния пазар никой никого не чака.

Сделките вече започнаха, но засега са изходящи. Ромелу Лукаку си замина обратно за Интер под наем, Андреас Кристенсен и Антонио Рюдигер напуснаха със свободни трансфери, а Хаким Зиеш заминава за Милан. А кой идва?

Добър въпрос.

Рахийм Стърлинг изглежда първото гръмко попълнение, но интерес има към поне един, ако не и двама централни защитници. Матайс де Лихт от Ювентус изглежда цел №1, а в последните часове се пише за среща на Бьоли с Жорже Мендеш, всесилния агент, който държи правата на куп водещи играчи в Европа. Дали се е обсъждал трансфер на Кристиано Роналдо...? Остава медийна спекулация засега, но кой знае? Американският бос може да иска да впечатли със сензационен удар феновете още на старта на новия режим.

"Трансферна мъгла", написа "Таймс" за случващото се дотук през юни. Има някакво непознато досега усещане за хаос на пазара, което се обяснява с неопитността в него на босовете. А Челси бе асоцииран с това, че просто стреляше в мишената и взимаше този, когото иска.

Първите впечатления са, че Челси ще влезе в съвсем нов коловоз като управление. Ако досега Абрамович сляпо вярваше на треньорите си и Грановская (за кратките периоди между уволненията им), и взимаше всеки играч, искан от тях, новата ера ще е на балансиран бюджет и никакви излишни харчове. Да, Челси пак ще купува скъпи звезди, но с контрол върху нетния разход.

Бьоли иска да следва модела на Ливърпул, Байерн и Реал Мадрид (от последните пет години на Флорентино Перес там), а не този на Манчестър Сити, ПСЖ и... Реал Мадрид, но от предходните сезони. Тоест - сценарий, при който да извадиш 100 милиона за един играч и още толкова за останалите в селекцията не зависи от това как продаваш и балансираш.

Бьоли ще продължи да залага на хора от академията. Това е пътека, утъпкана в последните три години, особено от Франк Лампард, който даде дебюти в първия тим на куп младежи от една от най-продуктивните школи в Европа. Тя произвежда топ играчи, но често те заминаваха директно в други клубове и показваха там, че са пренебрегнати незаслужено. Но след успеха с Томори (вече в Милан), Ейбрахам (продаден на Рома, но играл два сезона в Челси), Кристенсен, Маунт, Хъдсън-Одой, Рийс Джеймс, Чалоба, Сар, Лофтъс Чийк и т.н., очевидно е убедил всички на "Стамфорд Бридж", че не е необходимо целият състав да бъде купуван на пазара.

Снимка: Getty Images

Собственикът е имал среща с Нийл Бат, който е шеф на младежкото направление, следящ за академията в Кобам. И го е уверил, че пътят няма да бъде променян.

Кои ще са новите босове, освен Тод Бьоли?

Имената не говорят много на масовата футболна аудитория, но в бизнес средите са добре познати.

В борда влизат петима милиардери, като шестият е собственикът.

Иранецът Бехдад Ехбали и пуерториканецът Хосе Фелисиано са съсобственици с контролни функции. Ехбали има състояние от около 3.4 милиарда долара, а двамата са участници в куп съвместни проекти, включително в спорта (но зад Океана).

Със статут на съсобственик е и Марк Уолтър, американец, който има в активи и състояние над 10 милиарда долара.

Хансйорг Вис е швейцарец, най-близкият съратник на Бьоли и също съсобственик, а според "Forbes" състоянието му надхвърля 5 милиарда долара.

И за десерт - две имена с открито звучащи еврейски корени.

Даниел Финкелщайн, който има титла лорд във Великобритания, бивш съветник на Джон Мейджър в правителството, гуру на консервативната партия и милиардер, а и фен на Челси откакто се помни.

Джонатан Голдщайн, който е от Източен Лондон, управлява компанията "Гугенхайм партнърс" и е със състояние над милиард. Е, тук имаме и малък проблем - той е болен фен на Тотнъм, лондонски враг на Челси, на който притежава сезонен билет от десетилетия. Но... в случая става дума за бизнес.

Голдщайн бе основна тема за феновете на "сините", когато името му бе обявено в борда на директорите. Фактът, че е горд притежател и е изложил в офиса си лявата обувка на Хари Кейн от първия му хеттрик за Тотнъм, с подпис на звездата на "шпорите", не се хареса никак на тези, които обичат Челси (и съответно - не харесват никак Кейн и неговия тим).

Всичко е бизнес, разбира се. В Челси започва съвсем нова ера на бизнеса.

След 19 много успешни години с пет титли на Англия и две на Европа - времето ще покаже ще бъдат ли защитени позициите от новите босове.

Снимка: Getty Images