Северна Македония шокира футболния свят и победи Германия като гост с 2:1, предизвиквайки земетресение от критики към и без това напускащия селекционер Йоаким Льов. Първите коментари бяха, че не бива дори да се чака Евро 2021, за да бъде сменен треньора, донесъл световната титла преди 7 години.

Но не това е тема №1 тази вечер, а играта и невероятната победа на северномакедонците, които удивляват света на футбола не за първи път в последните месеци. Те се класираха и за европейското, което ще е дебют за страната на голям форум. Ние, само припомняме - там няма да играем.

Символично за паметната македонска нощ в Дуисбург, головете вкараха миналото и живата история на футбола в страната Горан Пандев, както и човекът, от когото се очаква да е лидерът на новата им генерация - Елиф Елмас.

37-годишният ветеран Пандев откри в добавеното време на първото полувреме след контраатака, забивайки своя гол №30 за Северна Македония в двубой №100 за националния тим. Никой от тях вероятно няма да отекне по-мощно в света на футбола.

Германия се вдигна след почивката и стигна до изравняване от дузпа, отсъдена за събаряне на Лирой Сане. Илкай Гюндоган вкара в 63-ата минута и сякаш нататък сценарият бе напълно ясен. Очакваше се фаворитът да натисне и да спечели. В 80-ата минута Тимо Вернер направи пропуска на деня, седмицата, месеца, а вероятно - и на годината, като не вкара от 7-8 метра пред празната врата след контраатака и пас на Серж Гнабри.

И вместо гол във вратата на гостите, той влезе в мрежата на Марк Андре тер Щеген, който бе заменил под рамката Мануел Нойер. Елмас заби гол, подобен на този на Пандев, за да донесе паметния успех на балканския отбор. Той е на 21 години и играе за Наполи, като е считан за най-големия талант на северномакедонците.

В групата Северна Македония и Германия имат по 6 точки, а Армения е сензационен лидер с 9.

Без заразения с коронавирус селекционер Ивайло Петев, Босна и Херцеговина се държа равностойно срещу световния шампион Италия близо час, но загуби с 0:1. Антоан Гризман вкара единствения гол в 61-вата минута.

Англия взе много трудна победа у дома над Полша, която пък бе лишена от капитана и лидер Роберт Левандовски - 2:1 на "Уембли". Хари Кейн вкара от дузпа преди почивката, Якуб Модер изравни, а чак в 85-ата минута Хари Магуайър донесе успеха на англичаните.