Барселона се разправи с историческия съперник Байерн (Мюнхен) като го победи с 4:1 в домакинство от третия кръг на груповата фаза на Шампионска лига.

Това беше дълго чакан триумф на каталунците над този съперник, тъй като баварците бяха в много значима серия от шест поредни победи, като в последните четири дори не допускаха гол.

Тенденцията се обърна благодарение на бившия треньор на Байерн Ханзи Флик, който засега прави от Барселона едно различно животно, към момента лидер в Ла Лига и от днес страшилище в Европа. Другата основна заслуга тази вечер беше на бразилеца Рафиня, който вкара феноменален хеттрик, а едно попадение добави друг бивш баварец в лицето на Роберт Левандовски. За Байерн попадението беше на обичайния заподозрян Хари Кейн, като то дойде за резултат 1:1. Байерн обаче допуска четири гола в Шампионска лига за първи път от 2014 година, когато загуби с 0:4 от Реал в полуфиналите.

С победата си Барса събира актив от шест точки, след като в миналите си мачове загуби от Монако и победи Йънг Бойс. Байерн в по-трудна ситуация, защото остава с едва три точки, постигнати в разгрома с 9:2 над Динамо Загреб. Последвалият мач бе загуба от Астън Вила. Поправителният за отбора на Венсан Компани ще е домакинство на Бенфика в следващия кръг.

Барса започна мача вихрено и поведе още в първата минута! Високо изнесената защита на Байерн беше наказана с извеждащ пас към капитана в този мач Рафиня от младия Фермин Лопес, а бразилецът излезе сам срещу Мануел Нойер, мина покрай него и вкара за 1:0.

Шансът за Байерн дойде бързо и то по подобен начин. Този път Хари Кейн беше изведен зад излязлата напред защита на каталунците, но си поведе топката дълго и Иняки Пеня излезе, пресичайки удара му.

Още в следващата атака обаче изглеждаше, че Кейн се поправи. Томас Мюлер му даде прекрасно центриране от десния фланг и английският голаджия вкара с глава, но попадението беше отменено заради тънка засада. ВАР повторението показа, че само палецът на крака на Хари е зад линията...

При поредното безумно изкарване напред на защитата на каталунците, Хари Кейн получи третия си подарък и този път не сгреши. В 19-ата минута той получи центриране от Серж Гнабри и се нуждаеше само от едно докосване да изравни за 1:1.

Бързите атаки към двете врати продължаваха и в 26-ата минута Роберт Левандовски получи пред наказателното, за да прати диагонален удар покрай вратата. Никак не безопасен. Секунди по-късно Нойер сгреши и едва не беше наказан куриозно от Ламин Ямал.

Поредният извеждащ пас зад една от защитите бе в половината на Байерн и доведе до спорен гол в 36-ата минута. Фермин Лопез надигра Ким, като го избута леко в гърба, после чукна топката покрай излезлия Нойер и позволи на Роберт Левандовски да вкара лесно попадение срещу бившия си отбор. Полякът колегиално не се израдва, а оспорванията на баварците бяха оставени без резултат.

В края на полувремето Барса наказа съперника за трети път. Дълъг диагонален пас на Марк Касадо намери Рафиня, а той проби, след което прати много техничен удар между краката на Дайот Упамекано. Изпълнението залепи топката в долния ляв ъгъл на безпомощния Нойер - 3:1.

Шоуто на капитан Рафиня продължи с пълна сила и през второто полувреме. В 56-ата минута той получи нов прекрасен пас от Ямал и скоростта му беше непосилна за защитниците. Излезе срещу Нойер и насочи топката по земя по съвършен начин в далечния ъгъл - хеттрик и 4:1.

До края на мача Блаугранас владееха комфортно топката и публиката им се забавляваше с тях, като често подвикваше при всеки точен пас.