Българският футбол се завърна след 52 дни пауза, за да бъде даден старт на пролетния дял от шампионата в Първа лига.

Сякаш някак символично, първият мач донесе разгром от хегемона Лудогорец, който победи Арда като гост с 4:0. Това бе отложена среща от първия полусезон, а триумфът на разградчани им носи актив от 45 точки, което е с пет повече спрямо другия конкурент за титлата ЦСКА. "Червените" обаче по-късно днес гостуват на Локомотив (София) в друг отложен мач.

Дебютът на Спас Делев за Лудогорец се падна срещу бившия му отбор, но родният национал не успя да отбележи. Головете в официалния дебют на треньора Анте Шимунджа реализираха Пиеро Сотириу, Каули Оливейра, Алекс Сантана и Шоу. Всичките попадения паднаха през първото полувреме, а през второто шампионите решиха да спестят сили, въпреки че следващият им мач е след седем дни във Варна срещу Черно море.

Днешният двубой бе донякъде исторически, защото Арда бе единственият отбор, който Лудогорец не бе побеждавал като гост до момента в Първа лига. Поражението оставя тима на Стамен Белчев на деветата позиция с 22 точки.

10-кратните шампиони на страната поведоха в резултата още в седмата минута, копгат кипърският голаджия Пиерос Сотириу засече с глава остро центриране на Шакил Пинас от левия фланг - 1:0.

Само пет минути по-късно разградчани си успокоиха мача с второ попадение. Сотириу този път асистира, бутайки топката за Каули пред наказателното поле и последва много силен и неспасяем шут на бразилеца за 2:0.

Третият гол за Лудогорец падна в 23-ата минута, когато Кирил Десподов центрира от фаул, Игор Пластун спря топката в наказателното поле, а Алекс Сантана стреля от лесна позиция, за да оформи класическия резултат.

В 40-ата минута резултатът набъбна на 4:0. След центриране от корнер на Десподов анголецът Шоу отправи страхотен удар с глава на близката греда, пращайки топката в далечния ъгъл на Християн Василев.

През втората част темпото на Лудогорец падна, а втори гол на Сотириу беше отменен заради засада. Като цяло Анте Шимунджа може да е много доволен от представянето на своите.